Gebelik Döneminde Baba Adaylarının Görevleri

Gebelik Döneminde Baba Adaylarının Görevleri

Uzun ve oldukça titizlikle yürütülmesi gereken 9 aylık periyotta ailelerin sabırlı ve soğuk kanlı olması gerekir, anne adaylarının en büyük destekçisi olması gereken baba adayları bu dönemde her zamankinden çok daha fazla eşlerine destek olmalıdır.

Eşine Destek Olmalı

  • Gebelik dönemi boyunca baba adayları eşlerine gerekli tüm destekleri sunmak zorundadır. Bu hassas dönemlerde anne adaylarının gerek fiziksel ve gerekse de ruhsal yönden zayıflaması durumunun doğal bir durum olmakla birlikte, bu açıdan uzman desteği kadar eş desteğinin de hayati bir öneme sahip olduğu uzmanlarca vurgulanmaktadır.

Anne Adayına Hoşgörü İle Yaklaşılmalı

  • Gebelik dönemi boyunca baba adayları anne adaylarına karşı son derece hoşgörülü ve sevgi ile yaklaşmalıdır. Bu hassas dönemlerde anne adayları ruhsal bakımdan gergin, sinirli ve hatta zaman zaman saldırgan tavırlar içerisinde olabildiklerinden dolayı, baba adayları bu gibi olumsuz durumlar karşısında sebatlı ve hoşgörülü hareket etmek durumundadırlar.

Anne Adayına Her Zamankinden Fazla İlgi Gösterilmeli

  • Anne adaylarına gebelik dönemi boyunca her zamankinden fazla ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Baba adayları, gebelik süreci boyunca anne adayı eşinden gün boyu ilgisini kesmemeli, hastaneye gidilmesi gereken zamanlarda yanında bulunmalı, hatta gece vakitlerinde dahi oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda anne adayı eşe destek olmalıdır.

Anne Adayı Eş Her Zamankinden Fazla Takip Edilmeli

  • Baba adayı, anne adayı eşini her zamankinden fazla takip etmeli ve mümkünse hamilelik döneminin en hassas süreçleri boyunca çalıştığı işyerinden izin almalıdır.

Anne Adayı Eşinin Canının Çektiği Yiyecekleri Temin Etmeli

  • Bilindiği üzere hamilelik dönemlerinde anne adaylarının canı bazı besinleri oldukça çekmektedir. Bu bakımdan baba adayları bu durum karşısında sorumsuz kalmamalı ve hemen harekete geçerek anne adayı eşine istediği besinleri temin etmelidir.

Anne Adayı Eşin Ruhsal Durumu Ve Fiziksel Durumu da Takip Edilmeli

  •  Baba adayı, hamilelik dönemi boyunca anne adayı eşinin ruhsal ve fiziksel bakımdan ne durumda olduğu hakkında eşinden sıklıkla bilgilendirme almalı ve olası bir olumsuz durumda hemen doktora başvurulmalıdır.

 

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)