Evde Yapılabilecek Cilt Temizleme Kürleri

Günlük hayatımızda özellikle kadınların güzelleşmek kadar vakit harcadığı yüzlerce çeşidi olan bir sorunu var. Kadınların güzel ve bakımlı kalmaları adına büyük vakit harcadığı bu iş cilt temizliğidir.

Cilt temizliğinde her bölge için yüzlerce değişik malzeme, krem, karışım bulmak oldukça mümkün ama bunun olabildiğince cildimize az zarar vermesi hatta temizlerken bakım da yapmasını istememiz en doğal hakkımız. Bunun yanında aile bütçesi de unutulmamalı yüksek maliyetli ürünlerden olabildiğince uzak durmalı.

En pahalının en iyisi olduğu yerine en doğalın en iyisi olduğu fikri benimsenip hareket edilmelidir. Her gün makyaj yapılmamalıdır ayrıca her şeyden önce makyajla uyunmamalı zira cilt kendini geceleri yeniler. Kısacası önce kendimiz için doğal cilt temizleyici karışımlar kullanılmalıdır.

Cilt dostu doğal karışımların bazılarından bahsedecek olursak;

(Kullanmadan önce cilt analizi yaptırarak cildin tipine göre seçim yapılmalıdır)

Avokado toniği : Erginleşmiş avokadoyu kolaylıkla ezip içine 1 tatlı kaşığı bal 1tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırarak cilde uygulanır. Yapılan karışım daha sonra kullanmak amacıyla saklanabilir.  Birçok kremde de kullanılan avokadonun içindeki yağ asitleri ve vitaminler cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur,yeniler, gençleştirir. Avokado ve bal özellikle kuru ciltler için bulunmaz bir nimettir. Haftada bir kez uygulanması uygundur

Lavanta kürü :1 bardak suya 1,5 yemek kaşığı lavanta ve 3 yemek kaşığı aslan pençesini tencereye koyup kısık ateşe konulur. Karışım kaynamaya başlayınca yüzümüzü buharına tuttuğumuzda birkaç seans sonunda cildin tazelendiğini fark edeceksiniz. Karışımın başka bir özelliği ise üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumasıdır. Her cilt tipi uygulayabilir. Haftada iki defa uygulanması uygundur.

Temizleme sütü : 1 adet rendelenmiş salatalığın suyunu bir bardak süte döküp daha sonra içine 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1-3 damla lavanta eklenerek karıştırıp pamukla cilde uygulanır.Dolapta bir hafta saklanabilir, her cilt tipi kullanabilir ayrıca her makyaj sonrasında hem temizleme hem bakım amacı ile kullanılabilir.

Türk kahveli tonik : 2 çay kaşığı Türk kahvesine 2 çay kaşığı sızma zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı maden suyu eklenerek karıştırdığımız karışımı yüzüme uygulayabiliriz. Temizlerkenisterseniz cildinizi kalan maden suyu ile yıkayabilirsiniz. Karışım içindeki e vitamini sayesinde cildi yeniler. Normal ciltler 15 günde bir daha yağlı olan ciltler ise haftada bir karışımı uygulayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here