İlişkilerde Güvenin Önemi

        İlişkilerde Güvenin Önemi

İkili ilişkilerde güven, sağlıklı bir ilişki yürütmenin en önemli etkenlerinden birisidir. Karşınızdaki erkeği ya da kadını ne kadar severseniz sevin, aradaki güven sağlanamadığı zaman, ilişkinin bir ayağı her zaman sallanmaya devam edecektir. Güvenin var olmadığı ilişkiler, ya sona erecektir ya da iki tarafın da mutsuzluk içerisinde ilişkilerini sürdürmelerine neden olacaktır.

Karşınızdaki Kişiye Neden Güvenmelisiniz?

Karşınızda kişi, size herhangi bir yalan söylemediyse ve dürüstlüğü hissedebiliyorsanız, ona güvenmek için yeterli bir nedeniniz var demektir. Kimi zaman, kişinin kendine duyduğu öz güvenin eksik olması, karşısındakine güvenmemesi için bir neden olabilir. Bu durum, kişinin kendisini olduğu gibi karşısındakini yıpratacaktır. Gereksiz yere güvensizlik hisseden kişiler, kendilerini sorgulamalı ve nedenini bulmaya çalışmalılardır. Daha önceden yaşanılmış olan aldatma durumu, ebeveynlerde görülen sorunlu ilişkiler, güvenme zorluğunun en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Siz de karşınızdakine bir türlü güvenemeyen kişilerden iseniz; zayıf yönlerinizin üzerine gitmek ve gerekirse bir uzman yardımı almak oldukça faydalı olacaktır.

Nasıl Güvenilir Bir Kişi Olabilirsiniz?

Her ne kadar, karşınızdaki kişi size güvenmek istemediği süre güvenmeyecek olsa da, bu güveni sağlama da siz de büyük bir etkensiniz. Bu güveni sağlamak için; küçük ya da büyük olsun, yalandan uzak durmanız gerekmektedir. Ufak bir konu da dahi olsa yalan söylemeniz, sizin her konuda yalan söyleyebilme kapasitesine sahip bir kişi gibi gösterecektir. Bunun yanı sıra, düşüncelerinizi açık bir şekilde ifade etmeniz de önemlidir. Gerektiği zamanda, olumsuz düşüncelerinizi de paylaştığınızda, olumsuz da olsa, aklınızdan geçenleri paylaşabileceğinizi gösterdiğinden dolayı, ilişkilerinizde, karşı tarafın gözünde, her konuda fikrini açıkça söyleyebilecek bir kişi imajı çizmenizi sağlayacaktır. Ayrıca; her zaman içten ve doğal davranmak, insanların güvenini kolaylıkla kazanmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here