Zayıflamaya Yardımcı Çaylar

 

Kilo vermek isteyen kadınlar! Doktorunuz eşliğinde diyet yapıyorsanız, düzenli şekilde sporunuzu da yapıyorsanız  zaten yolu çoktan yarılamışsınız demektir. Tek yapmanız gereken programınızı bozmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermeye devam etmek olacaktır. Kilo vermeyi bilinçli bir şekilde uygulayan bir kadın zaten şok diyetlere, mucize haplara da itibar etmiyor demektir. Biz bu yazımızda sizlere bir haftada 5 kilo verdiren mucizevi bir tarif vermeyeceğiz. Tam tersi sağlığınızı olumsuz anlamda etkilemeyecek metabolizmayı hızlandırıcı, zayıflamaya yardımcı çayların tarifini vereceğiz. Tariflere geçmeden önce isterseniz bu konuda size yardımcı olabilecek bitkileri tanıyalım.

 

Ananas:  Sindirimi kolaylaştıran ve bağırsakları çalıştıran etkisi sayesinde zayıflamaya yardımcı olur.

Kuşburnu: İştah üzerinde pek bir etkisi olmasa da yağ yakmayı sağlıyor ve vücuttaki yağ oranını azaltıyor.

Mate:  Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Ancak dikkatli tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Yüksek tansiyon hastası kişilerde fazla tüketildiğinde tansiyonu yükseltebilir.

Acı Kırmızı Biber: Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmanızı sağlar. Acılık eşiği ne kadar fazla olursa o kadar işinize yarar.

Yeşilçay: Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını artırır. Ancak tıpkı mate gibi bu bitkiyi de tansiyon hastaları dikkatli kullanmalıdır. Yüksek miktarda kafein içerdiğinden tansiyonu yükseltebilir.

 

İşinize yarayacak olan bitkileri kısaca tanıdıktan sonra çay tariflerine geçebiliriz.

 

Tatlı İsteğini Azaltan Çay Tarifi

1 adet çubuk tarçın

1 tatlı kaşığı rezene

1 parça meyan kökü

Kaynar su

Yapılışı:  Bitkilerin  hepsini cam veya porselen bir demliğe koyun. Üzerine kaynar su ekleyin. Ağzını kapatıp yaklaşık 10 dakika demlenmesini sağlayın. Bu şekilde günde en fazla 4 fincan içebilirsiniz.

 

Metabolizmayı Hızlandırıcı Çay Tarifi

1 tatlı kaşığı mate

1 tatlı kaşığı yeşilçay

2 tane acı kırmızı biber

1 parça turunç kabuğu

Kaynar su

Yapılışı: Bitkilerin hepsini cam veya porselen bir demliğe koyun. Üzerine kaynar su ekleyin. Ağzını kapatıp yaklaşık 10 dakika demlenmesini sağlayın. Bu şekilde günde en fazla 4 fincan içebilirsiniz. Eğer tansiyon hastasıysanız günlük daha az miktarda tüketmeniz gerekir.,

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here