Yeni İğne Oyası Örnekleri 2023

Yeni İğne Oyası Örnekleri 2023

İğne oyası diğer adı ile Türk danteli yapımı oldukça zahmetli bir el sanatıdır. Anadolu’da her genç kızın çeyizinde bulunan nadide parçalardandır. Yazma kenarı, havlu kenarı, çarşaf kenarı, pike takımlarının kenarına iğne oyası yapılır. İğne oyasının işçiliği zor olduğu için, eşyanın değeri de artar.

İğne oyalarının bayanlar arasında ayrı bir itibarı vardır. Bir iğne ve iple muhteşem bir el sanatı ortaya çıkmaktadır.

Tesettürlü bayanlar tarafından da açık bayanlar tarafından da iğne oyalı yazmalar kullanılmaktadır. Tesettürlü bayanlar yazmaları başına bağlarken, açık olan bayanlar fular şeklinde kullanmaktadır.

İğne Oyası Çeşitleri 2023

İğne Oyası 2023 Trendleri

İğne oyası sabır isteyen bir uğraştır. Geçmiş dönemlerde iğne oyaları genç kızlara sabırlı olması için öğretilirdi. Genç kızlara yaptırılma nedeni ise kızlar evlendikten sonra hayatın zorluklarına sabretmeleri öğretiliyordu. Geçmişte bunu yapan bayanlar sadece iğne oyasını meydana getirmek için uğraşmamışlardır. Her oyaya ayrı bir dil ayrı bir anlam yüklemişlerdir. (örneğin çilekli iğne oyası çile çekmek anlamına geldiği için kız çeyizlerine koymamışlardır.)

İğne oyaları geçmişte değerli olduğu gibi günümüzde de aynı değerini korumaktadır. Hatta iğne oyasının unutulmaması, gelecek nesiller aktarılması için kurslar dahi açılmıştır.  Bu kurslar bayanlar tarafından da ilgi görmektedir. Bu kurslarda yaptıkları iğne oyalı yazmaları tesettürlü bayanlar büyük bir zevk ve itina ile bağlamaktadır.  İğne oyasına olan talepler nedeni ile her geçen gün yeni yazma kenarları eklenmektedir. El işi ve el sanatı ile uğraşmasını seven bayanlar her geçen gün yeni iğne oyası yazma kenarları üretmektedirler.

İğne Oyası Örnekleri 2023

Yeni iğne oyası yazma  kenarları oldukça göz alıcı ve naif örneklerden oluşmaktadır. Gösterişli çiçek desenleri hiçbir zaman değerini kaybetmemektedir. Yeni iğne oyası yazma kenarlarında bu sene çiçek modelleri  oldukça fazla kullanılmıştır. Papatya desenli iğne oyaları, kelebek desenli iğne oyaları ve gül desenli iğne oyaları en çok tercih edilenler arasında bulunmaktadır.

Hanımlar nadide ve göz alıcı görünmek için daima yeni modeller oluştururlar. İğne oyası yazma kenarlarında da bu durum geçerlidir. İğne oyası yapmadan önce sitemizdeki yeni iğne oyası yazma kenarlarını inceleyerek yaratıcı fikirler oluşturabilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (2)
  • comment-avatar
    Cüneyt 9 ay

    Merhaba, makalenizin başlığından oldukça heyecanlandım çünkü iğne oyası örneklerine bayılıyorum. Ancak 2023 trendleri hakkında biraz bilgi alabilir miyim? Özellikle yeni motif ve renk kombinasyonları hakkında fikir sahibi olmak beni çok mutlu ederdi. Teşekkürler!

  • comment-avatar
    Melike 6 ay

    İğne oyaları sanat eserlerini andırıyor gerçekten. Bu kadar zahmetli bir işin sonunda ortaya çıkan ürünler gerçekten muhteşem. İğne oyasının tarihçesi hakkında daha fazla bilgi alabileceğimiz kaynaklar var mıdır acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim.