Yeni Doğan Bebeklerde Hareket ve Koordinasyon

Uyuyan Bebek Resmi
Uyuyan Bebek Resmi

Bebekler belirli reflekslerle doğarlar. Işık veya dokunuş gibi uyarıcılara belirli şekillerde doğal refleksler verirler. Örneğin parmağınızı yeni doğan bebeğinizin eline koyarsanız bebeğiniz refleks olarak parmağınızı tutmaya çalışacaktır. Ya da parmağınızı bebeğinizin ağzına yaklaştırırsanız emmeye çalışacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerin Refleksleri

Bebekler doğumdan hemen sonra aranma, emme, şaşırma, yakalama ve tonik boyun gibi refleksler ortaya koyarlar. Bu hareketler gelişim sürecinin normal kısımlarını oluşturur ve bebekler olgunlaştıkça, çoğunlukla 6. Aya kadar ortadan kaybolurlar.

Aranma ve emme refleksi yenidoğan bebeğin beslenmesi için önemlidir. Aranma refleksi bebeğin otomatik olarak biberon, meme ucu gibi besin kaynaklarına yönelmesini sağlar. Elinizi bebeğinizin ağzına yaklaştırarak da bu refleksi deneyebilirsiniz. Bebeğiniz yüzünü elinize doğru döndürecek, ağzını açacak ve emmeye çalışacaktır. Meme ucu veya biberon ucu gibi nesneler bebeğin ağzına yaklaştığında bebeğin emme refleksi harekete geçer.

Bunun yanı sıra yeni doğan bebeklerde Moro refleksi adı verilen şaşırma refleksi bulunur. Şaşıran veya ani hareket eden bir bebek (örneğin yüksek ses duyduğunda) kollarını ve bacaklarını ileri uzatır, sonra tekrar geri çeker.

Parmağınızı bebeğinizin eline veya avuç içine yerleştirdiğinizde bebeğinizin yakalama refleksi çalışır. Yeni doğan bebeğinizin ayağına dokunursanız ayağını esnetir ve ayak parmakları kıvrılır.

Tonik boyun refleksinde bebeğiniz başını bir yöne çevirdiğinde kolunu da o tarafa doğru uzatır. Karşı taraftaki kolunu ise büker. Bebeğinizin refleksleri aşağıdaki resimde gösterilmiştir:

Bebeğin Hareketlerini Teşvik Etmek

Bebeğiniz büyüdükçe ve hareket kontrolü geliştikçe refleksler daha belirsizleşir ve hareketler istemli hale gelir.

Bu hareketler bebeğin kaslarının güçlenmesine yardımcı olduğundan teşvik edilmelidir. Bunun için bebeklerin vakitlerinin büyük bölümünü geçirdikleri beşik vb. ortamlarda yeterince hareket alanı bulunmalıdır.

Ayrıca yeni doğan bebeklerin baş hareketleri mutlaka teşvik edilmelidir. Bu şekilde bebeğinizi tutarken baş ve boynun desteklendiğinden emin olabilirsiniz.

Bebeğinizi masa veya yatak gibi yüksek yerlerde hiçbir şekilde yalnız bırakmayınız. Yeni doğan bebekler bile bu yüzeylerde hareket edebilir ve aşağı düşebilir.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Bebeğinizin doktoru rutin fiziksel muayenelerde bu refleksleri kontrol ederek vücudun her iki tarafında da aynı düzeyde olup olmadığından emin olacaktır. Bebeğinizin hareket ve koordinasyonuyla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla paylaşınız.

 

Sizler için hazırladığımız birbirinden tatlı bebek fotoğraflarına göz attınız mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here