Yanlış İğne Vurulma Belirtileri

Hastalıkların yoğun olarak görüldüğü zamanlarda, özellikle kış ve sonbahar aylarında evde uygulanan tedavilere sonuç alınamaması ya da acil müdahale edilmesi gereken vakalarda hastalara iğne yapılması, son derece sık görülen ve karşılaşılan bir durumdur. Hasta olan bireylerin müracaat ettikleri sağlık kuruluşundan yetkili uzmanın iğne yapılmasına karar vermesinin ardından iğneler ya bir seferlik olmak üzere sağlık kuruluşunda yapılır ve kişiler evlerine gönderilir ya da hastalıktan kurtulmak için düzenli şekilde iğne yapılması gerekiyorsa birbirini izleyen belirli günler boyunca bireyler sağlık kuruluşuna iğne vurulmak için giderler.

İğne vurmak gibi sıradan görülebilecek bir işlemin bile kendisine has özellikleri ve püf noktaları bulunmaktadır. Hastalara iğne yapılması işlemi yalnızca uzman ve yetkili kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir aksi halde ortaya istenmeyen durumlar çıkabilmektedir. Yanlış iğne uygulaması olarak sınıflandırılabilecek bu durumlar ortaya bir takım istenmeyen durumlar çıkartabilmektedir. Bu durumlar arasında iğne yapılan alanda enfeksiyon oluşması, ağrı ya da kızarıklık görülmesi gibi bölgesel belirtilerden tüm vücudu etkisi altına alabilecek olan alerjik reaksiyonlara kadar çeşitli belirtiler ortaya çıkabilecektir.

Yanlış İğne Yapılmasının Belirtileri

Öncelikli olarak yeniden belirtmek gerekir ki iğne yapılması için profesyonel sağlık personellerinin çalışmakta olduğu sağlık kuruluşlarına müracaat edilmesi gerekmektedir. Bunun en önemli nedeni, yapılan iğnenin kişide herhangi bir alerjik reaksiyon meydana getirmesi halinde kısa süre içerisinde müdahale edilmesi gerektiğidir. Bireylerin penisilin gibi antibiyotiklere karşı alerjisi olup olmadıklarını anlamak için çeşitli testler olsa bile bu testler yanıltıcı sonuçlar verebilmektedir.
Diğer bir hatalı iğne uygulaması, enjeksiyon yapılan yerin yanlış bölge olmasıdır. Hatalı bölgelere yapılan iğneler, yalnızca kalçadan olmayıp vücudun birçok bölgesi için geçerli olmaktadır. Kalçadan yapılan iğnelerin sayısı daha fazla olduğu için bu uygulamalarda hatalı iğne durumlarına daha sık rastlanmaktadır. İğne yapan kişilerin eğitimli ve insan anatomisi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda uzman olmayan kişilerin yaptıkları enjeksiyon ve bazen de uzmanların yaptıkları enjeksiyonlar, hatalı enjeksiyon olarak değerlendirilebilmektedir. Sinir hattından uzak bir bölgede iğne yapılması gerekirken bazı zamanlarda sinir hattının geçmekte olduğu bölgelere, kimi zamanda sinir üzerine enjeksiyon işlemi gerçekleştirilir. Bu durum genellikle zayıf insanlarda ve çocuklarda daha sık görülür.
Bu işlemin gerçekleşmesinden sonra sinirin zedelenme derecesine bağlı olarak bölgede uyuşukluk hissi yaşanmasından ayakta tam bir felç hali yaşanmasına kadar geniş bir aralıkta çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Yanlış enjeksiyon sonrasında belirtiler hemen ortaya çıkabilmekte olduğu gibi yavaş yavaş ta kendini belli edebilecektir. Sinir ağına uygulanan enjeksiyon, ilacın bu ağ içerisine uygulanması, sinirlerde zedelenmeye neden olacak, ağrı, uyuşukluk, hissizlik gibi durumlar gözlenebilecektir.
Yukarıdaki gibi bir durumun ortaya çıkması halinde kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bu makale yazılırken https://www.belirtileri.com/yanlis-igne-vurulmasi-belirtileri/ isimli site kaynak olarak kullanılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here