Tek parça bebek yeleği nasıl yapılır

tek parça bebek yeleği modeli

Anneler bebekleri doğmadan önce hem yelek hem de patik örerek, çocuğunun gelmesine sayılı günler kala bitirip güzel bir keyif molası verebilir. Ancak çoğu anne adayı veya nineler bebek yeleği işlemlerinde nasıl ve ne şekilde hareket edeceğini tam olarak bilemiyor ve de bu konuda bizlerden yardım talep ediyorlar. Bizde hanımlarımızı kırmayarak, bebek yeleği nasıl yapılır adlı makalemizi sizlere ulaştırmak istedik.

Tek parça bebek yeleklerinde bir takım ayrıntılar olduğunu hatırlatalım zira son yıllarda hanımlar, tek parça bebek yeleği işlemelerinde bu ayrıntıyı unuttuklarında çok pişman olmaktadırlar.

Tek parça bebek yeleği yapılışı

2.5 numara şiş ve tek renk Alize iple örüldü bu minik bebek yeleği. 100 ilmek başlayıp, 5-6 sıra haroşo örülür. İki kenarı 8’er haroşo kol altına gelene kadar (yaklaşık bir karış) dümdüz örülür.
Kol altına gelince iki yandan 8’er ilmek kesilip, yanlar 8’er ilmek haroşo şeklinde üç parmak kalınlığında düz örülür.
10 sıra lastik örülüp, bir sonraki sıra 30 ilmek örülüp sonda da 30 ilmek kalana kadar kesilir.
Bundan sonra yeleğin arka tarafı tamamen bittiğinden örgünün bir tarafı şişte bırakılıp, diğer tarafı yeleğin arkadaki ilmek ölçülerine uygun olarak örülür.
İlik yerleri unutulmamalı. Önün bir tarafı bitince şişteki diğer tarafa ip eklenip örgü bitene kadar devam edilir.
Örme işlemi tamamen bitince yanlardan birleştirilip, kenarları isteğe göre tığ işiyle süslenir. Üzerine isteğe göre lif ipiyle işleme yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here