Sultan 1. Ahmet Kimdir?

sultan 1.ahmet

Sultan 1. Ahmet zevceliği ile başlayan saray sultanlık yaşantısı, padişahın erken yaşta ölümü ile onu hüzne sokmuştur. Daha sonra ölen eşinin kardeşi olan 1. Mustafa ve ondan sonra tahtta çok kısa bir dönem kalan üvey oğlu 2. Osman, Kösem Sultan’ın sorunlu geçirdiği yılları getirmiştir. Daha sonra sertliği ve otoritesi ile bilinen 4. Murat tahta geçerken, o da kendi kardeşleri olan Süleyman ve Kasım’ı katlettirmiş ve bu dönem de sultanın en acılı dönemlerine işaret etmiştir. Ayşe ve Fatma adında iki kızına kenetlenen ünlü sultan, bu zor dönemleri onlar sayesinde atlatmıştır.

Aslında padişah 4. Murat son erkek kardeşi olan İbrahim’i de katletmek istese de onun kendisi ve taht için bir tehdit oluşturmadığı düşüncesi ile bu fikrinden vazgeçmiştir. Yine de kardeşlerinin ölümü ve kendisinin de her an için öldürülme tehlike yaşaması, Sultan 1.İbrahimin psikolojisini iyice bozarken, zorunlu olarak 4.Murat’ın da ölmesi ile tahta geçmek zorunda kalmıştır. Bu dönem aslında saray entrikalarının ve iktidar savaşlarının çokça yaşandığı bir dönem olmuştur. Padişahın yönetici meziyetlerinin olmaması ve bun unla birlikte sağlık sorunları da bunda etkili olmuştur.

Torunu 4. Mehmet’in dünyaya gelmesi için büyük uğraş veren Kösem sultan, onun annesi olan Turhan Hatice Sultan ile çoğu zaman ters düşerken, ölümünde bu didişmenin etkisi olduğu söylenir. Öldükten sonra Sultan Ahmet Camiinde yer alan 1. Ahmet türbesine gömülen ünlü Sultan, tarihimizde çok önemli izler bırakmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here