Soğuk Algınlığı İçin Öneriler

Soğuk algınlığı son günlerde neredeyse herkesin başından geçen bir rahatsızlık. Soğuk algınlığı grip ve nezleye göre farklıdır. Bakteriler nedeniyle oluşan gripte etki eden antibiyotikler maalesef ki soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı pek etki göstermemektedir. Soğuk algınlığı genelde kişinin sürekli burnunu çekmesi, birkaç hap alarak geçmesini beklemesiyle sürer gider. Oysa ki evde uygulanacak birkaç yöntem ile soğuk algınlığına çare bulmak mümkündür. Sizlere bu yazımızda soğuk algınlığı için öneriler sunacağız;

  • Strese çözüm: Neredeyse her hastalığın altında yatan nedenlerin başında stres gelmektedir. Çünkü stres bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hastalıkların kolayca vücuda giriş yapmasına neden olan en etkili faktördür. Soğuk algınlığına yenik düşmek istemiyorsanız stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca her konuda olumlu düşünmeye çalışmalısınız. Hayata sürekli olumsuz açılardan bakan kişilerin daha sık hastalandığı bilimsel olarak kanıtlanmış gerçekler arasındadır.
  • Beslenmeye dikkat: Soğuk algınlığına karşı alınabilecek önlemler içerisinde belki de en önemlisi beslenmedir. Beslenme düzeninize dikkat etmeli, soğuk algınlığını önleyici yiyecek ve içeceklerin tüketimine yönelmelisiniz. Mümkün olduğunca az yağlı gıdalarla, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzelerle beslenmeye çalışılmalıdır. Bu süreçte bol bol sıvı tüketmeli, tavuk çorbasına yönelmelisiniz. Soğuk algınlığı için en etkili yollardan birisi de sıcak tavuk çorbasından faydalanmaktır.
  • Mikroplardan korunun: Soğuk algınlığından korunmak, eğer yakalandıysanız çevrenizdekilere bulaşmasını önlemek için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Özellikle içinde bulunduğumuz günlerde salgın olarak dolaşan soğuk algınlığı-grip ve nezleden korunmak için ellerinizi sık sık sabunla yıkamalısınız. Özellikle grip ya da nezle olan kişilerle tokalaştığınızda ellerinizi göz, burun ya da ağza değdirmeden en kısa sürede yıkamanızı öneririz.

Soğuk algınlığına karşı öneriler yazımızdaki ufak noktalara dikkat ederseniz bu süreci kolayca atlatabilirsiniz. Eğer yakalandıysanız bol bol ıhlamur, nane, limon, tarçın ve zencefil gibi aktarlardan ya da marketlerden kolayca bulabileceğiniz ürünleri alarak kaynatıp içebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here