Sağlıklı bir cilt için neler yapılmalıdır

Bayanlar kendi ciltlerine gereğinden fazla özen göstermek zorunda olduklarını bilmelidir zira kış aylarında artan soğuklar cilt teninde çatlamalara neden olabiliyor. Ani hormonlar değişikliklikler ve kullanılan doğum kontrol hapları bu lekelere yol açmaktadır. Bu dönemde oluşan lekeler hamilelik sonrası geçebilmektedir. Genç yaşlarda oluşan bazı koyu lekeler is bir hastalığın habercisi olabilir bu nedenle bir cilt dâhiliye uzmanına başvurmakta yarar vardır.

Cilt lekelerinin neden oluştuğu sorusunun bir diğer cevabı ise vücutta bulunan melamin pigmentinin miktarının düşük düzeyde olmasıdır. Melanoasitlerin melanin salgılayamaması durumunda ciltte lekeler meydana gelir. Melanin düzeyinin düşük olmasından meydana gelen bu lekeler beyaz renktedirler.

Vitigilo ve albinizm rahatsızlıkları melanin salgılanmasının melanin salgılanmasının indirgenmesinde ortaya çıkmaktadır. Ciltte oluşan açık renkli lekeler egzema hastalıklarının da belirtisi olabilir.

En sık rastladığımız lekelerden bir taneside çillerdir. Genellikle genler yoluyla taşınarak meydana gelen çiller birçok cilt lekesinede zemin hazırlayabilmektedir.Vücudun en çok güneş alan bölgelerinde görülmektedir. (Eller, kol ve yüz) Bazı kozmetik ürünleri, ilaçlar, bilinçsizce yapılan kürler ve kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımını sonucu lekelerde ortaya çıkabilmektedir.

Cilt lekelerinin ana nedenini araştırmak ve öğrenmek çözüm bulmada en önemli aşamadır. Estetik kaygısı yaşamamak adına önlemler almak gereklidir. Aşırı güneş ışına maruz kalmamaya çalışarak ve koruyucu önlemler alarak bu problemin önüne geçebiliriz. Tedaviamaçlı kozmetik ürünler kullanan güzellik salonları yerine bir uzmana danışmak en akılcı yöntem olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here