Porselen Makyaj Yapımında Kilit Bilgiler

Özellikle gelin makyajında tercih edilen bir makyaj türüdür. Yoğun bir makyaj türüdür.

Porselen Makyaj Nedir?

Sivilce izleri, akne problemleri, lekeler gibi cilt sorunlarını gizlemek için yapılan özel bir makyajdır. Bu makyaj uygulamasıyla cilt pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Başarılı bir sonuç elde edilebilmesi içi porselen makyajın yapımı bir uzman tarafından olmalıdır. Eğer kişi, evde porselen makyaj yapmak istiyorsa porselen makyajın tüm inceliklerini ve adımlarını bilmesi gerekir. Aksi halde, normal ve sıradan bir makyajdan öteye gidilemez.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj uygulamasının sırasıyla adımları takip edilmelidir;

 • İlk ve en önemli adım porselen makyaj öncesi cildin temizlenmesidir. Cildin bir önceki makyaj kalıntılarından kremlerden, kir ve tozlardan güzelce arındırılması gerekir. Gözeneklerin açılması sağlanmalıdır.
 • İkinci önemli adım cildin nemlendirilmesini sağlamaktır. Nemlendirici olarak su bazlı nemlendiricilerin tercih edilmesi önerilmektedir.
 • En önemli aşamalardan bir tanesi de makyaj bazı kullanmaktır. Bu adımda makyaj bazı cilde sürülür.
 • Makyaj bazından sonra fondöten aşamasına geçilir. Fondöten renginin ten rengine uygun olması büyük önem taşır. Fondöten, tüm yüze bir makyaj fırçası ya da makyaj süngeriyle uygulanır. Fondöten uygulamasını boyna ve mutlaka dekolte bölgesine uygulanması gerekir.
 • Cildinde az pürüz ve leke olan kişiler, daha ince yapılı bir fondöten kullanabilirler.
 • Gözaltlarının aydınlanabilmesi için kapatıcı kullanılmalıdır. Kapatıcı uygulamasının ardından transparan pudra yağlı bölgelere uygulanmalıdır. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip olanlar için bu uygulama tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda kapatıcının sabitlenmesi için gözaltlarına da pudra uygulaması yapılmalıdır.
 • Bu adımların ardından renklendirme aşamasına gelinir. Açık pembe ya da şeftali tonlarında bir allık tercih edilmelidir. Bu allık, özellikle yanak oyuklarına uygulanmalıdır.
 • Ten makyajı sona erdikten sonra yüzde belirgin bir nokta seçilir. Belirgin nokta seçimi; tamamen kişiye bağlıdır. Belirgin nokta; gözler ya da dudaklar olmalıdır.

Son uygulamaların yapılmasının ardından porselen makyaj tamamlanmış olur.

Porselen Makyajda Belirgin Nokta; Gözler

Porselen makyajda gözler belirgin olacaksa gözlere özel bir makyaj uygulanmalıdır;

 • Kişi, makyajında belirgin nokta olarak gözlerini seçtiyse buna göre bir uygulama yapmalıdır. Öncelikle göz kapaklarına far bazı uygulanır. Bu uygulamayla göz makyajının dağılmaması ve sabit kalması sağlanır.
 • Göz kapaklarına baz olarak krem renginde bir göz farı uygulanır. Göz kapağının katlanma noktasına koyu gri tonlarda bir göz farı uygulaması yapılır.
 • Göz kapağının dış kısmına şakaklara doğru siyah göz farı uygulanır. Bu siyah far, alt kirpik diplerine de kesik uçlu bir far fırçasıyla sürülür.
 • Keçe uçlu bir eyelinerle göz pınarından göz bitimine kadar bir çizgi çekilir. Göz bitiminden şakaklara doğru minik bir çizgi daha çekilir. Böylece kuyruklu eyeliner elde edilmiş olur.
 • Üst ve alt kirpiklerin öncelikle kirpik kıvırıcı yardımıyla kıvrılması sağlanır. Daha sonra, üst ve alt kirpiklere birkaç kat olmak üzere bol miktarda maskara uygulanır.
 • Son adımda; dumanlı ve yoğun göz makyajının dengelenmesi için nude tonlarında bir ruj uygulanır.

Belirgin nokta, gözler olacağı için dudaklara daha hafif tonlar tercih edilir.

Porselen Makyajda Belirgin Nokta; Dudaklar

Belirgin nokta dudaklar olacaksa belli hususlara dikkat edilmelidir. Kaşların seyrek alanları doldurulmalı ve kaşlar şekillendirilmelidir. Bunun için kaş kalemi kullanılabilir. Göze daha hafif bir makyaj uygulanmalıdır. Dudaklar nemlendirilir. Daha sonra istenen bir ruj rengine karar verilir. Genelde kırmızı ruj tercih edilir. İsteğe göre dudak kalemi de uygulanabilir.

Porselen Makyaj Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cildin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında; doğru makyaj malzemelerinin kullanılması büyük önem taşır. Porselen makyajda tercih edilecek renk tonları da dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here