Panik Atak Nedir?

Panik atak günümüzde birçok kişide görülen ve genellikle kaygı nedeniyle oluşan bir durumdur. Ortalıkta hiçbir sorun yokken ani korkulara kapılma, gece yarıları acil serviste soluk alma ve buna benzer aniden gelişen durumların görülmesi panik atak oluşan kişiler için normaldir. Böyle kişiler genellikle kalp krizi, beyin kanaması ya da kalbinin yerinde çıkacağı hissiyle ölüm korkularına kapılabilirler.

Panik atak nedir sorusuna aşırı kaygılar nedeniyle oluşan korku, terleme ve sıkıntı gibi durumlardır da diyebiliriz. Panik atak hiçbir uyarıcı olmadan aniden ortaya çıkabilecek bir durumdur. Panik atağın nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, kadınlarda erkeklere oranla daha karşılaşılan bir durumdur.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak 10 dakika ve 30 dakika arasında sürebilen bir durumdur. Bunun dışında saatlerce süren panik atak durumları da nadiren de olsa görülebilir. Genel olarak 10 dakika süren panik atak belirtileri şöyledir;

  • Kişi nefes almakta zorlanmakla birlikte nefes alamadığını hissedebilir.
  • Kalbin hızlıca çarptığının hissedilmesi ve göğüs bölgesinde ağrı oluşabilir.
  • Kişide boğuluyormuş gibi bir his oluşur ve bunalma görülebilir.
  • Baş dönmesi ya da baygınlık gibi durumların görülmesi.
  • Titreme, terleme ve parmaklarda uyuşma oluşabilir.
  • Panik atak belirtilerinden en önemlisi ise kişinin kontrolünü kaybedeceğini düşünmesi, çıldırma hissi ya da ölüm korkusuna kapılmasıdır.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak iki yöntemle tedavi edilebilir. İlk olarak antidepresan ilaç kullanımı, ikinci olaraktan ise terapi yöntemidir. Ancak bazı antidepresanların yan etkisinin olması nedeniyle terapi yöntemi daha çok önerilmektedir. Psikoterapi ile panik atağa neden olan sorun bulunarak sorun çözüme kavuşturulmaya çalışılır ve yaklaşık 4 ay gibi bir sürede panik atak tedavisi olumlu sonuçlara ulaşabilir. Eğer rahatsızlığın altında fiziki bir neden yoksa terapi yöntemi panik atak tedavisi için en çok tercih edilen yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here