Paleo Diyeti

Kilo verme konusunda diyetlerden bir tanesi de paleo diyetidir. Havaların ısınması ile birlikte üzerlerinde yer alan giysilerin çıkması ile beraber kışın etkileri de ortaya çıkmaktadır. Bu duruma bağlı olarak bir kilo verme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Paleo diyeti simini ise paleolitik çağdan almasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden Paleo diyetinin bir diğer ismi ise ilk çağ devri diyeti olarak yer almaktadır. Sağlıklı şekilde beslenecek olan kişiler kuşkusuz yılın her zamanı içerisinde beslenme şekillerine dikkat edebilmektedir. Arada yapılacak olan masum kaçamaklar dengelerini herhangi bir şekilde bozmamaktadır. Bu nedenle bir diyet arayışına girme ihtiyacı hiçbir şekilde hissetmemektedir.  Ancak yaz ayının gelmesi ile beraber telaşa kapılacak olan diğer insanlar için aynı şeyi söylenmemesi gerekmektedir. Bu grubun kış ayında almış oldukları kalori durumlarına ve beslenme durumlarına her anlamda çok dikkat etmemektedir.

Diyetin Özellikleri

Paleo diyetini basit bir şekilde düşünmemiz gerekmemiz durumunda taş devrinde yaşıyormuş gibi beslenilen bir diyet programı olarak yer almaktadır. O dönemler içerisinde insanlar mağara içerisinde yaşayarak, vahşi hayvanlardan en iyi şekilde olarak korunmak için mücadele ediyordu. Uygulanan diyet de o dönem içerisinde yer alan beslenme alışkanlıklarına dayanması nedeniyle diyet zamanı boyunca alınacak olan besinler o zamanda tüketilecek olan besinlerle benzer özellikler göstermektedir. Yani o dönem içerisinde avlanan, toplanan ve kolayca yakalanabilen yiyeceklere yönelmektedir. Paleo diyeti sağlıklı bir kilo verme yöntemi olarak yer almaktadır.

Biraz kafa karıştırıcı olarak görünse de genel olarak diyeti uygulamak son derece basittir. Tüketilecek olan ürünler kırmızı et, balık çeşitleri, sebze ve meyveler olacaktır. İçecek gurubunda ise su, Hindistan cevizi sütü ya da yeşil çay bulunmaktadır. Tatlı ihtiyacı anlamında petek bal ideal tatlı olarak yer almaktadır.

Diyetin Faydaları

  • Paleo diyeti insülin direnç durumuna kırma konusunda son derece etkili olarak diyet olarak bilinmektedir. İnsülin direncinizin azalması ile birlikte yağ yakımını en iyi şekilde hızlandırmakta ve daha hızlı kilo vermenizi sağlamaktadır.
  • Paleo diyeti ile beraber sizin de atletik performansınız yükselmekte ve fiziksel dayanıklılığınızı yükseltebilirsiniz.
  • İnsan doğasına yakın olan diyet olması sayesinde çok daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.
  • Kilo vermek için ağır diyetler gerçekleştirmeden sizde bu diyet programı ile kolayca zayıflayabilirsiniz
  • Sivilce ve akne problemlerini azaltan bir diyet türü olarak bilinmektedir.
  • Diyabet veya kalp hastalıkları gibi problemlere paleo diyeti ile yakalanma riskinizi düşürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here