Oturma Odasına Koltuk Seçiminin Püf Noktaları

Oturma odasının iyi dekor edilmiş olması çok önemlidir. Çünkü akşam işten gelince ya da yemekten sonra televizyon izlemek için, aileniz ile sohbet etmek için vaktinizin çoğunu orda geçirirsiniz. Bu yüzden oturma odasında koltuk, perde ve duvar boyası seçiminiz iyi olmalıdır. Ayrıca dekorasyon fikirleri için aksesuar kullanımına da dikkat etmelisiniz. Koltuk takımı seçmek gözünüze karar vermesi zor gibi görünebilir. Aslında kısmen de öyledir. Ama bazı püf noktalara dikkat ettiğiniz takdirde sizin için en uygun koltuk takımını seçebilirsiniz. Fakat dikkatli olmalısınız, çünkü koltuk takımınızı her istediğinizde değiştiremezsiniz. Uzun süreli kullanım için en uygun koltuk takımını tercih etmelisiniz.

Koltuk Seçerken Bunlara Dikkat

Koltuk seçerken kumaşın kalitesine çok dikkat etmelisiniz. Silinebilir, leke tutmayan ve kaliteli kumaştan üretilmiş; iyi bir markayı tercih etmeniz gerekmektedir. Yaygın bir servis ağı bulunan, ismi duyulduk markadan koltuk almalısınız. Çünkü aldığınız bu koltukları en az 7- 8 yıl kullanabilme niyeti ile alıyorsunuz. Aynı zamanda en uygun fiyata, en iyi kalitedeki koltuk takımını seçmek bütçenizi de fazla zorlamayacaktır. Özellikle kadınlar için koltuk takımının leke tutmayan kumaştan üretilmesi büyük önem arz eder. Bu yüzden koltuk seçimi yaparken kumaşına dikkat etmelisiniz. Rahat ve kaliteli bir kumaştan yapılmış olması gerekmektedir.

Oturma Odanızda Uyumu İyi Yakalayın

Oturma odanıza en uyumlu koltuk takımını seçmek için odanızın perde, duvar boyası, halı rengi, TV ünitesi gibi unsurlarını göz önünde bulundurun. Çünkü ev dekorasyonu için bunlar çok büyük önem arz eder. Duvar renginiz açık renkte ise daha koyu koltuk takımları ve açık renkte halı tercih edebilirsiniz. Duvarlarınız koyu renkte ise daha açık renkte koltuk takımları kullanmakta fayda var. Koktuk takımı seçerken oturma odanızın büyüklüğünü de hesaba katmalısınız. Odanız küçük ise köşe takımları tercih etmek daha yararlı olacaktır. Odanız büyük ise uyumlu renklerdeki koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz.

Oturma Odasına Rahat Koltuk Takımı Tercih Edin

Çoğu kişi oturma odasına koltuk seçerken gözüne ilk çarpanı seçmektedir. Lakin bu doğru değildir. Çünkü aldığınız koltuk takımı rahat ve uyumlu olmalıdır. Öncelik göze en çok çarpanda değil en rahat olandadır. Oturma odası için bej, koyu mor, haki ya da koyu kahve tonları tercih edebilirsiniz. Hem günlük kullanım için uygun hem de daha rahattır. Bordo renkteki koltuk takımları da ekru renkteki halı ile gayet uyumlu ve şık olacaktır. Sırf kolay temizleniyor diye deri döşemeleri tercih etmenize gerek yoktur. Çünkü deri döşemelere sahip koltuklar diğerlerinden daha pahalı olmaktadır. Deri yerine keten, koton ve sentetik viscon kumaşlar tercih edilmelidir. Yumuşak dokulu ve terletmeyen rahat kumaşlar önceliğiniz olmalıdır.

Moda Olmasına Değil Rahat ve Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Modaya uygun koltuklar ile dekorasyon yapmak her zaman doğru bir tercih olmayabilir. Koltuk takımı tercihinde gürgen gibi kaliteli bir ağaçtan üretilmiş olması koltuk takımınızın ömrünü uzatacaktır. Eviniz küçük ise çok fonksiyonlu koltuk takımı kullanmanız gerekmektedir. Mobilyalarınızın mümkün olduğunca en rahat ve uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Koltuk takımınız için her zaman modada olanına bakmayınız. Rahat ve oturma odanız ile uyumlu olanını seçmelisiniz. Koltuklarınızın altının sandık olarak kullanılmasına ve koltuklarınızın yatak olarak kullanılmasına dikkat ediniz. Böyle fonksiyonu çok olanı tercih etmelisiniz. Özellikle kalabalık misafirlerinize yatak hazırlarken de koltuklarınızı kullanabilirsiniz. Oturma odanıza koltuk seçerken bu püf noktalara dikkat ederseniz hem oturma odanızı şık bir şekilde dekor edebilirsiniz hem de rahat bir koltuk takımına sahip olabilirsiniz.

Kaynak : https://www.evdekorsitesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here