Otomobil farlarının içi nasıl temizlenir

far temizlenmesi

Hayatımızın her anında kullandığımız otomobillerin bazen ufak tefek sorunları çıkabilir. Bu sorunları büyütmeden kısa zaman içerisinde çözüme ulaştırmalıyız. Özellikle uzun yola çıkarken bu ufak tefek arızalar düzeltilmelidir. Çünkü herhangi bir aksilik durumunda canınızdan olabilirsiniz. Araçlarda en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi de far içinin kirlenmesi veya buğu yapmasıdır. Peki, otomobil far içi nasıl temizlenir? Ve far içinde oluşan buğu nasıl önlenebilir? Bunlar hakkında kısaca bilgi verelim.

Şimdi otomobil far içi nasıl temizlenir? Sorusuna gelmeden önce far içi neden kirlenir? Sorusunu bir yanıtlayalım. Bu soru için farklı iki adet cevap bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ampulden çıkan enerjinin farın içindeki havayı yakmasıyla far içinde kararmalar meydana gelebilir. İkincisi ise ampul değişimi sırasında farın arkasında bulunan kapakların açık unutulması halinde tozlanma durumu meydana gelebilir.

Peki, otomobil far içi nasıl temizlenir? Otomobil far içi temizlemek zor bir işlemdir. Teknik destek olmadan gerçekleştirilemez. Çünkü farın üstündeki nikelaj kısım fara sabitlenmiştir. Eğer farınız leke değil de buğulandıysa o işlemi basit bir şekilde halledebiliriz. Bu işlem için gerekli olan malzemeler: ince matkap veya ısıtılmış bir tornavida ucu. Eğer bunlardan herhangi birisi varsa farın alt ve üst köşelerine birer adet ufak boyutta delik açılır. Bu işlem farın içine hava girmesini ve buğunun temizlenmesini sağlayacaktır.

far temizlenmesi
far temizlenmesi

Karanlık yollarda farımızın iç ve dış temizliğine önem vermeliyiz. Yoksa hayatımızı riske atmış oluruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here