Okulun İlk Günü Çocuğu Okula Hazırlama

15 Eylül Pazartesi 2014/2015 yılının eğitim ve öğretim dönemi ilk ders günü. Birçok anne ve baba çocuğunu okula göndermenin heyecanında. Çocuklar için okul alışverişleri çoktan başladı. Heyecanlı bekleyişe sadece 2 gün kaldı. Annelerdeki heyecanlı bekleyiş sürerken çocuklarda ise ilk güne dair korkular devam ediyor. Hal böyle olunca da çocukları okula ilk kez gidecek anaokulu ya da birinci sınıf öğrencisi annelerini endişe kaplıyor. İlk kez okula gidecek çocukları hakkında endişe duyan annelere birkaç öneri sunacağız;

  • Çocuğunuzu okul öncesi alışma programlarına gönderebilirsiniz. Bu programlar çoğu devlet okullarında ve özel okullarda oluşturulmakta. Çocuğunuzun öğretmeni ile görüşerek bu konuda detaylı bilgi edinebilirsiniz.
  • Eğer çalışıyorsanız iş yerinizden 1 haftalığına da olsa izin alın. Çünkü ilk hafta sürecinde çocuğunuzun okula alışmasında problemler oluşabilir. Bazen öğretmenler sizi arayarak okula gelmenizi isteyebilir. Özellikle de ilk günlerde okul velilerden birkaç gün öğrenci ile gelip giderek yanında bulunmasını ve çocuğun okula alışma sürecinde destek olmasını isteyecektir.
  • Çocuklarınızı okula götürmek için ilk günü beklemeyin. Çocuk kalabalık bir okul gördüğünde endişelenebilir. Onu okullar açılmadan önce okula götürerek koridorları, sınıfının yerini ve lavabo gibi kullanacağı diğer alanların yerlerini öğrenmesini sağlayın.
  • Son 2 gün kaldı ve çocuğunuzun artık uyku düzeni kurması gerekiyor. Tatil modundan çıkış yaparak düzenli uyku saatlerine geçiş yapabilirsiniz. Çocuğunuz için en ideal uyku saati 21.00 olarak belirlenmelidir.
  • Okul alışverişini eğlenceli hale dönüştürün ve ona aldığınız okul eşyaları ile okula ilgi duymasını sağlayın. Ayrıca sizlere önerimiz artık okul ile ilgili muhabbet etmeyin. Çocuğunuz daha fazla gerilmesin ve siz de endişelerinizi ona belli etmeyin.
  • Okulun ilk günü normal bir günmüş gibi uyanın ve endişelerinizi belli etmeden çocuğunuzun giysilerini, saçını, ayakkabılarını, çantasını ve tüm ince detayları sorunsuzca hazır ederek o minik ellerinden tutun ve onu okuluna götürün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here