Mide Ağrısına Karşı Öneriler

Mide ağrısı sağlıklı bir şekilde beslenmeyen birçok kişinin ortak problemidir. Mide birçok besini alması nedeniyle bazı dönemlerde bu soruna neden olabilir. Çoğu kişi mide ağrısı olduğunda ülser ya da gastrit gibi sorunlardan şüphelenmektedir. Fakat mide ağrısının nedenleri çok farklı olabilmektedir. Sizlere bu yazımızda mide ağrısına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgiler sunacağız. Yıkanmış, yıkanmamış, yağlı, yağsız, sindirimi kolay ya da zor tüm besinleri ayrıştırmaya çalışan mide hakkında daha geniş bir bilgiye sahip olabileceksiniz.

Mide ağrısının ilk nedenleri arasında sıcak yemekler ya da içecekler tüketilmesi geliyor. Birçok kişi sıcak bir şeyler içmenin vücuda iyi geldiğini düşünse de sıcak yiyecekler ve içecekler mide için zararlı olmaktadır. Sıcak olarak tüketilen yiyecek ya da içecekler kanlanmayı artırmaktadır. Bu durumun sonucunda ise dolaşım sistemi bozulmakta ve vücutta ödem oluşmaktadır. Bunun tam tersi soğuk besinler ise mideye zarar vermemektedir. Birçok kişi dondurma yediğinde midesini üşüttüğünü düşünse de gerçek bunun tam aksidir. Eğer midenizin zarar görmemesini istiyorsanız ılık ya  da soğuk içecekler tüketmelisiniz. Eğer mideniz ağrıyorsa bunun nedeni açlık olabilir. Çünkü mide ülseri aç kalındığında ortaya çıkmaktadır. Eğer aç kaldığınızda mideniz ağrıyorsa mümkün olduğunca mideyi tok tutmanız gerekiyor.

Mide ağrısından şikayetçiyseniz beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altına almanız gerekiyor. Bol bol sebze, meyve ve posalı besinlerin tüketimine özen gösterebilirsiniz. Mideniz ağrıdığında genellikle süt tavsiye edilir. Fakat süt bilenin tam aksine mide ağrısını azdırmaktadır. Mide ağrısına neden olan diğer iki önemli düşman ise sindirimi zor olan çiğ sarımsak ve soğandır. Bununla birlikte acı biber de çiğ yendiğinde midede ağrıya neden olur. Mümkün olduğunca sindirimi zor besinleri çiğ tüketmek yerine pişirerek tüketmeye özen gösterirseniz bu sayede mide ağrısının önüne geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here