Kolestrolü Olanlar İçin Günlük Yemek Önerileri

Zararlı kolesterol birikimi; kolesterol kimi zaman kalıtımsal olarak aile büyüklerimizin genlerinden bizlere miras kalan, kimi zaman hareketsizlikten, kimi zamansa yanlış ve doymuş yağ oranı yüksek besinlerle beslenmekten ötürü doğan bir olgu olarak karşımıza çıkmakta. Peki hayatımızda, özellikle de sofralarımızda köklü değişiklikler yaparak yüksek kolesterol değerlerini düşürebilir miyiz?

Örneğin salam, sosis, sucuk gibi sakatatları hayatınızdan çıkartarak, doymuş yağ oranını düşürerek beslenmenize önemli oranda dikkat göstermeye başlayabilirsiniz. Aynı şekilde tereyağı ve peynir tarzı ürünlerde kolesterol bakımından yüklü gıdalardandır. Kolesterolünüzü düşürmek istiyorsanız doymuş yağ oranını kesmeli ya da en azından azaltmalısınız. Bu bakımdan diyet programınızı ister evde uygulayın isterseniz de dışarıda sürdürün, seçtiğiniz yemek menülerini bu doğrultuda seçmelisiniz. Onun yerine sebze – meyve, tam tahıllı gıdalarla ağırlıklı beslendiğinizde kolesterolünüzün düştüğünü takip görebilirsiniz.

Yanı sıra az yağlı – yağsız süt, ızgara ya da fırınlanmış balık tavuk, tütsülenmiş hindi de tercihleriniz arasında olabilir. Kolesterol konusunda kızartma ürünlerden ve özellikle de etten uzak durmalısınız zira bu gibi ürünlerde kolesterolünüzü yükseltecek olan yanlış besin öğelerindendir. Öte yandan ekmek, pirinç, makarna, tahıl içeren ürünleri ve baklagilleri de öğünlerinize katabilirsiniz. Lifli, potasyumdan yüksek gıdalar, kalsiyum, B – 12, vitamin D desteği ile de öğünlerinizi takviye ederek açlığınızı bastırabilir, karnınızı doyurabilir, böylelikle zararlı kolesterolden fakir beslenmiş olursunuz. Kısacası bu şekilde yağdan fakir menüler hazırladığınızda kolesterolünüzün günden güne düştüğüne gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

Ek olarak günlük olarak orta hızda açık havada yapılabilecek olan 30 – 45 dakikalık bir yürüyüşünde kolesterolünüzü düşürmenizde büyük fayda sağlayacağınız unutmamalısınız. İşte aşağıda günlük olarak tercih edebileceğiniz kolesterol diyeti konusunda hazırlanmış örnek bir menü bulabilirsiniz.

Kolesterol Diyeti Menüsü

Kahvaltı

1 bardak yulaf ezmesi

1 fincan meyve

Portakal suyu

1 fincan kahve

 

Ara öğün

Haşlanmış mısır

1 adet meyve

 

Öğlen

Izgara tavuk, yağsız – limonlu bol yeşil salata

Ara öğün

2 adet galete

 

Akşam

Izgara balık, 1 adet haşlanmış patates

Brokoli salatası

Çilek -Yarım yağlı yoğurt eşliğinde

 

Yatmadan önce

Bir bardak  yağsız süt

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here