Kepekli Saçlar İçin Öneriler

Kepekli Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Kepek Problemi ile Savaşın

                Genellikle az yıkanan ve çabuk bir şekilde yağlanan saçlarda daha çok karşılaşılan kepek aslında saç derisinin kuruması ve pul pul dökülmesidir. Kepeği önlemek için öncelikle saç derisine bakım yapmak gerekir. Bunun için doğru şampuan kullanımı ile birlikte güneşe çıkarak D vitamini almak, saç şekillendirici ürünlerden ( boya, sprey, jöle, köpük vb. ) uzak durmak, düzleştirici ya da maşa kullanmamak, vitamin ve mineral açısından zengin besinleri tüketmek, saçları haftada en az 2 kere yıkamak ve bol bol su içmek gibi önlemler de alınabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki saçı her gün yıkamak da nem dengesini bozacağı için aşırı yağlanmaya ve kepek oluşumuna neden olmaktadır.

Kepekli Saçlar İçin Şampuan Tavsiyeleri

                Şampuan kullanımı saç derisine bakım yapmak için en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Kepekli saçlar için şampuan tercih ederken, aşırı derecede kimyasal içeren şampuanlardan uzak durmalı hatta mümkünse doğal içerikli ürünler tercih etmelisiniz. Size önerebileceğimiz kepekli şampuan tavsiyeleri arasında Pantene, Elidor, Head & Shoulders, Vichy, Seboderm, Hegor, Relieve ve Oliprox gibi markalar yer almaktadır. Genellikle kepeğe karşı etkili şampuanların içerisinde kepekle mücadele etmek için özel olarak geliştirilmiş olan Climbazol adlı kimyasal bulunmaktadır. Kullanmayı tercih edeceğiniz şampuanın içerisinde Climbazol olup olmadığını kontrol ederek, kepekle mücadelenizde etkili olabileceğinizi kolayca anlayabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Etkili İlaçlar

                Eğer aşırı derecede kepek problemi ile karşı karşıyaysanız ve kepeğe karşı etkili şampuan kullanmak, diğer detaylara dikkat etmek kepek problemi için yeterli olmuyorsa mutlaka bu konuda uzman bir cilt doktoruna danışmalısınız. Uzman doktor size kullanmanız için kepeğe karşı etkili bazı ilaçlar ve ilaç şampuanlar tavsiye edecek ve kepek probleminin kökten çözülmesini sağlayacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here