Katarakt Nedir?

Katarakt Nedir?

Göz en önemli duyu organlarımızdan biridir. Görmemizi sağlar, nesneleri ilk anda ayırt etmemizi sağlar ve gözde yaşanan bir problem görme kaybına kadar gider bu yüzden gözlerimize de çok iyi bakmalıyız ve sağlığını korumalıyız. Göz bebeklerinin arka kısmında olan ve görme işlemini yapan doğal göz merceği saydamlığını kaybedip matlaşmaya başladığı zaman katarakt hastalığı meydana gelir. Bu hastalık yaşı ilerleyenlerde, dünyaya yeni gelen bebeklerde, şeker hastalığı sorunu yaşayan bireylerde, göze alınmış fiziksel darbeler sonrasında görülmektedir.

Katarakt Kendini Nasıl Belli Eder?

–          Eğer artık görme duyunuz yavaş yavaş azalıyorsa, ışığa karşı gözünüzde bir hassaslık meydana geliyorsa (çıplak gözle ışığa rahat bakamamak), çift görme gibi problemler yaşamaya başladıysanız, etrafı renksiz görüyorsanız ve okumada sıkıntı yaşıyorsanız katarakt hastası olabilirsiniz.

–          Kataraktı ilaçla veya gözlük, lens ile tedavi etmek imkânsızdır. Katarakt önceden fark edilmiş olsa da diğer hastalıklar gibi ilerlemesini durduracak bir yöntem bulunmamaktadır. Kurtulmanın tek çözümü uzmanlığı kanıtlanmış bir hekimde, hastanede göz ameliyatıdır.

Kataraktan Kurtulma Yolları

Katarakttan ameliyat ile kurtulmanız mümkündür. Gelişen teknoloji sayesinde artık göze bıçak ve iğne değmeden bu operasyonlar lazer yöntemi ile yapılmaktadır. Hasta da ameliyattan sonra hastanede kalmasına gerek olmadan taburcu edilmektedir. Göz damlası kullanılarak göz ameliyattan önce uyuşturulur. Bu sayede göze herhangi bir bıçak ve iğne değmemesi sağlanır.

–          Lazerle ameliyat sırasında gözdeki matlık sorunu(katarakt) giderilirken aynı zamanda gözlere özel göz içi mercekler takılabilmektedir. Bu mercekler sayesinde hastanın uzağı veya yakını görme problemi varsa bundan da kurtulmuş olacaktır.

–          Hastalıktan kurtulmak ameliyatla büyük olasılıkla gerçekleşecektir ancak bazı durumlarda hastalık kendini tekrar edebilir. Ameliyat esnasında bu tarz sorunlarının yaşanmaması için kullanılan malzeme kalitesi, hijyen ve hekimin uzmanlığı önem taşımaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here