Kariyer mi Yoksa Çocuk mu?

Çağdaş yaşamda kadınlarımız kariyer uğruna çocuk yapmaktan vazgeçiyor. Özellikle 30’lu yaşlardan sonraya bırakılan çocuk yapma birçok kadının kariyeri uğruna vazgeçtiği en güzel duygular arasında yer alıyor. Artık kadınların her türlü çalışma alanındaki varlığı ve geleceğe dair güvence sağlama duygusu evliliklerde çocuk yapmayı ertelemelerine neden oluyor. Birçok kadın ise çocuk da yaparım kariyer de diyerek çocuk yapmayı ertelemiyor. Tabii ki bu konuda en doğru kararı verecek olan kişinin kendisi oluyor. Ancak yapılan bazı bilimsel araştırmalar kariyer uğruna çocuk yapmayı 30-40’lı yaşlara ertelemenin doğru olmadığını ortaya koyuyor. Yapılan araştırmalarda yaş ilerledikçe yumurtlama oranının da azaldığı kanıtlanıyor. Ayrıca erken menopoz riskinin de göze alınmasıyla erken yaşlarda anne olmanın daha ideal olduğu ortaya çıkıyor.

Kariyer mi yoksa çocuk mu diye karar veremeyen anne adayları için yapılan bir araştırma daha her 100 kadından 10’unun erken yumurtalık yaşlanması riski ile karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Belki de kariyerinizi düşünürken ömür boyu çocuk yapamama riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tabii bir kadın için bunun ne kadar zor bir durum olduğu da bilinen bir gerçektir.

Kariyer belki her zaman yapılabilir, ancak yaş ilerledikçe çocuk yapma ile ilgili durumlarda yaşanan riskleri göze almak doğru mu bilinmez. Bayanlara bu konuda önerimiz öncelikli olarak çocuk sevgisinin tadılmasıdır. Elbette ki bir kadın için kariyer ve kişisel gücünü de ön planda tutması çok önemli. Ancak annelik duygusu her kadının tatması gereken ve ilerleyen yaşlarda yok olma riski taşıyan bir durumdur. Bu nedenle kadınların 30 yaş aralığında kesinlikle çocuk yapma kararlarını almaları gerekiyor. Ayrıca birçok kadının hem kariyer, hem de çocuk yapması doğalken sizin de bunu başarmanız zor değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here