Kalp Krizi Nedir?

Kalp Krizi Ölümcül Olabilir

Kalp krizi kalbe giden damarların bir bölgeye kan pompalamasının veya akışının durmasından dolayı o bölgenin hasar görmesi sonucu görülen tehlikeli bir sağlık problemidir. Kalbe giden damarların herhangi birinde ani kan azalması meydana geldiği zaman, damarı besleyen kalp kasında bulunan hücrelerin bir kısmı öldüğü zaman kalp krizi riski ortaya çıkıyor. Kalp krizi tehlikeli bir hastalık olduğu için kriz geçiren kişinin bir an önce hastaneye götürülmesi gerekmektedir.

Kalp Krizleri Neden Gerçekleşir?

–          Kalp krizlerinin büyük bir bölümü koroner arterlerde pıhtılaşma oluşması yüzünden ortaya çıkar. Ateroskleroz sonucu ortaya çıkmış bazı değişiklikler pıhtıların daralan koroner arterlerde birikmesine yol açar

–          Riskin ortaya çıkmasındaki büyük etkenler; kalp damar hastalıkları, uzun yıllar sigara kullanımı, hipertansiyon, diyabet ve ailede genetik olarak kalp sorunlarının bulunması gibi nedenlere dayanmaktadır.

–          Aşırı kilolu kişilerde kalp krizi riski daha fazladır. Damarlarda tıkanıklık seviyesi daha yüksek olan bu kişiler, kilosu standart olan bireylere göre %75 daha fazla risk taşımaktadırlar.

Kalp Krizi Geçirildiği Nasıl Anlaşılır?

–          Göğse giren şiddetli ağrı krizin en önemli belirtisidir. Ancak bazı diyabet hastalarında ve yaşlılarda bu ağrı hissedilmediği için gizli kalp krizi sorunları meydana gelmektedir. Ağrı göğüs kısmından başlayarak sırta doğru yayılır ve daha sonra vücudun diğer bölgelerinde de göğüs bölgesi kadar olmasa da hissedilir.

–          Ağrı yarım saatten fazla sürebilir ve herhangi bir dinlenme etkinliği ve nitrogliserinle önlenmez.

–          Bireyde bayılma, öksürük, nefesin daralması, sersemleme gibi tanılarda görülür.

Kriz Geçiren Bir Kişiye Nasıl Müdahale Edilmeli?

Kalp krizi geçiren bir birey, acilen ferahlatılmalıdır. Üstünde sıkıcı bir şey varsa bunlar çıkartılmalı ve rahat hava alabileceği bir yere çıkartılmalıdır. Hastanın bunalmaması çok önemlidir bu yüzde hızla hava alması engellenmeden hastaneye yetiştirilmelidir ve uzman ekiplerce tedavisi yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here