Jordan Ayakkabının Efsanesini Biliyor Musunuz

Kuşkusuz basketbol denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri efsane sporcu Michael Jordan’dır. Yediden yetmişe sporla hiçbir ilgisi olmayanlar bile 1990’lı yılların bu meşhur sporcusunun adına mutlaka aşinadır; belki bir film karesinden, belki havalı maçlarından, belki de başarılarla dolu spor hayatından… Dolayısıyla onun adıyla anılan bir basketbol ayakkabısı tasarlanmasa olmazdı… Öyle ki dünyaca ünlü spor markası Nike, Air Jordan ayakkabısını piyasaya ilk çıkardığında henüz 21 yaşında olan Michael Jordan basketbol kariyerinin henüz ilk basamaklarında idi. NBA’de oynadığı muhteşem ilk maçının ertesinde ayakkabılar, satış rekoru kırarak hızla tükendi. Böylelikle hem Michael Jordan hem de Nike Air Jordan basketbol ayakkabısı eş zamanlı olarak yükselişe geçmiş oldu.

Nike Air Jordan Ayakkabı Giymenin Cezası 5 Bin Dolar!

Air tabanlı ayakkabılar her ne kadar Nike markası ile anılsa da geçmişi 1882 yılına dayanıyor. O dönemlerde değeri anlaşılamamış olsa bile bomba etkisi yaratan çıkışını, Air Jordan 1 ayakkabısı ile gerçekleştirmiştir. Nike ile reklam anlaşması imzalayan Michael Jordan, o dönemin stilinden ve sıradanlıktan fersah fersah uzak olan bu gösterişli ayakkabılar ile sahalara çıkıyordu. Ancak dikkat dağıttığı gerekçesi ile NBA tarafından yasaklanan Air Jordan ayakkabılar ününe ün katmaya devam etti. Ünlü basketbolcuya kesilen para cezalarını memnuniyetle ödeyen Nike için bu yasaklar muazzam bir satış politikasına dönüşmüştü. NBA’in yaptırımlarına uymayarak maçlara ısrarla Air Jordan ile çıkmaya devam eden başarılı sporcuya en son 5000 amerikan doları para kesilmişti. Oysaki bu meblağ Nike için oldukça maliyetsiz bir reklam kampanyası idi.

Nike Air Jordan 2 basketbol ayakkabısının üzerinde Nike logosu olmaması da dikkat çeken detaylar arasında yerini alıyor. Amblemden ziyade eşsiz tasarımlarıyla göz önünde olmayı tercih eden marka başarılı strateji uygulamışa benziyor. Air Jordan 3 ayakkabıda ise bu uygulama tek bir farkla devam etti. Tasarımı Moore tarafından yapılan o efsane zıplayan adam logosu artık ayakkabıyı daha da zirvelere taşımaya kararlı görünüyordu. Nike Air Jordan basketbol ayakkabısındaki o ünlü zıplayan adam simgesi, bizzat Michael Jordan’ın sol el smacının görselidir. Başarılı sporcu basketbol oynarken sağ elini kullanmasına rağmen logonun ünlü tasarımcısı Moore tarafından kasıtlı olarak sol el kullanılması da dahiliğin sınırlarını zorlayan bir hamledir.

Basketbol sporu yapanlardan ziyade gençlerin ve hatta çocukların bile fanatik olduğu Nike Jordan ayakkabı hakkında ilginç bir başka detay ise sadece cumartesi günleri satışa çıkarılıyor oluşudur. Okula giden hayranlarının derslerinden geri kalmasını önlemek için uygulanmıştır.

Bulutların Üzerindeymiş Hissi Veren Nike Air Jordan Ayakkabı

Böylelikle piyasaya çıkışının daha birinci yılında satış rekorları kıran Air Jordan ayakkabı tarihin en büyük reklam kampanyası olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştı. Sansasyonlarla dolu bu ünlü Jordan ayakkabı sadece bir basketbol ayakkabısı olarak kalmayarak farklı kullanımlar için de üretilmeye başlanmıştı. Trend görünümünü efsane hikayesi ile birleştiren meşhur Jordan ayakkabının yeni modelleri, hayranları tarafından her sezon dört gözle bekleniyor. Tabanlarındaki esnekliğin içerisinde bulunan basınçlı hava, bulutların üzerinde yürüyormuş deneyimi yaşatırken, dayanıklılığından dolayı sadece basketbol müsabakalarında değil günlük giyimde de kombine edilmeye çoktan başladı. Kaliteli duruşu ve orijinal görünüşü ile kendine has tarz yaratmış olan Nike Air Jordan ayakkabıda rahatlığı ön planda tutanların göz bebeği konumunu sürdürüyor. Siz de hala bir Michael Jordan hayranı iseniz, Nike Jordan ayakkabı modellerine Sportive’den ulaşabilir, çocuklarınızı ya da kendinizi mutlu edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here