Jartiyerlerin Büyülü Havası

Eskiden kabarık etekliklerin, günümüzde ise bazı gelinlik modellerinin altında kullanılan jartiyerler fantezi iç giyim dünyasının gözde aksesuarlarındandır.

Her zaman seksi çağrıştıran fantezi iç giyim örneklerinden farklı olarak jartiyerlerin gayet masum bir nedenle yaratıldığını biliyor musunuz? Bu iddiaya göre karısının çorabım düşüyor şikayetlerinin artması üzerine Paris’li ünlü mimar Gustave Eiffel’in böyle bir bağ tasarladığı söyleniyor ki bu mimar aynı zamanda ünlü Eiffel Kulesi’nin tasarımcısıdır.

Jartiyer Nedir?

Bele, basene ve bacağa oturan parçalarıyla jartiyer değişik bir modeldir. Günümüzde bir iç çamaşır çeşidinden çok seksiliği çağrıştıran aksesuarlar içindedir. Gerçek işlevi diz üstüne kadar çıkan çorapların düşmemesini sağlamaktır. Bu yüzden bir bağ şeklindedir, çorap askısıdırlar. Yüksek bel, kalça üstü gibi modellerle çeşitlenirler. Bu kısımlar bir ucu çoraplarda olan bağların diğer ucunu tutturmaya yarayan parçalardır. Çoğunlukla kalçaya oturan modeller tercih edilir ve basen kısmından sarkan askılar çorabın kaymasını engeller. Jartiyerler külotlu çorapların kullanılmaya başlamasıyla unutuldu. Fakat genital bölgeyi yeterince havalandırmadığı söylenen külotlu çoraplara karşı jartiyerlerin çok daha sağlıklı olduğunu iddia edenler hâlâ var. Ve jartiyer takımları isteğe bağlı olarak gelinliklerin içinde giyilebiliyor.

Jartiyerlerle İlgili Hikâyeler

Bu konuyu merak ettiğiniz zaman okuyacağınız hikayeler içinde Ortaçağ’daki şövalye tarikatları da yer alacak. Örneğin 12. yüzyılda Haçlı Ordusu içinde savaşan askerler dizlerine taktıkları jartiyerin uğruna inanırlarmış. İngiltere’de, 1340 yıllarında, Kral III. Edward ile dans eden kontesin çoraplarını tutan jartiyeri bacağından aşağı kayar ve görünür. Etraftakiler bu durum üzerine gülüşmeye başlar. Kontesin onurunu kurtarmak isteyen kral eğilir ve yere düşen jartiyeri alarak kendi dizine geçirir ve tarihe geçecek bir söz eder, Fransızca olarak “Fesada yoran utansın” der. Bu sözü hala kullanan “Yüksek Onurlu Jartiyer Tarikatı – The Most Honorable Order of Garter” bugün İngiltere’de üst sınıf mensuplarının kabul edildiği bir topluluktur. Üyelerinin arasında Prens Charles’ın bile olduğu iddia ediliyor. Gelinin jartiyerini damadın çıkarıp davetlilere atması da gene Ortaçağdan beri süregelen bir adettir. Fakat bu adette gelinin giydiklerinden bir parça almanın uğur getireceğine inanmanın da etkisi vardır. Ne olursa olsun jartiyer kadınların dünyasında erkekler gibi savaşçılığın değil, gizli duyguların çağrıştırıcısı olmuştur. Günümüzde de bu yüzden fantezi iç giyim çeşitleri içinde popülerliği sürmektedir.

Pamuklu gibi sağlıklı kumaşlardan yapıldığında nispeten normal bir çamaşır olarak algılanabilecek jartiyerler saten, dantel gibi kumaşlardan yapıldığı zaman kesinlikle fantazi ürün grubundan sayılıyorlar. Gustave Eiffel’in karısı böyle bir gelişimi şüphesiz hayal bile etmemişti. Konserlerinde seksi kıyafetleri sık sık kullanan Madonna büstiyer ile sahneye çıktığı zaman üstüne kısacık bir yelek giyiyordu. Ayaklarında ise tül çoraplar ve jartiyer vardı. Eski Paris müzikleri içinde yer alan, gelenekselleşmiş Cancan danslarında da kızlar mutlaka jartiyer takarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here