İyi bir hayat için neler yapılmalı

formda kalmak

İnsan hayatında kilo alıp vermek kadar sahip olduğu kiloyu korumakta bir o kadar önemlidir. Özellikle bayanların bu konuyu hayatlarının merkezine koymuş olduğunu söylersek çok da abartı olmaz. Formda kalmanın sırrı çoktur. Fakat bunları ne kadar uyguluyoruz orası tartışılır.

Kişinin kilosunu korumak için öncelikle planlı, programlı bir biçimde hayatını sürdürmesi gerekir. Bu planların başında beslenme ve spor başlıklarını değerlendirmeliyiz. Sağlıklı beslenme bu konuda ciddi bir rol oynuyor. Özellikle lifli gıdalar tüketmeliyiz. Bunun yanında günlük tüketmiş olduğumuz su miktarı çok önemlidir.

Bol bol su tüketmeliyiz. Aşırı tuzdan uzak durmalıyız. Gece ne kadar acıkmış olursak olalım yemek yememeliyiz. Meyve yemeliyiz. Yeşil çay içmeliyiz. Yemek yerken de büyük lokmalar değil küçük lokmalarla yemeğimizi yemeliyiz. Yemekleri az yağlı olarak tüketmeliyiz.

formda kalmak
formda kalmak

Formda kalmaya çalışırken yapılan büyük bir yanlışa değinmek istiyorum. Kişinin kendini aç bırakması. Aslında oldukça yanlış bir durumdur. Az az yiyerek çok öğün halinde yersek formumuzu tutmak konusunda daha başarılı oluruz. Çünkü aç kaldığımız zaman metabolizma tamamen durur ve gelecek olan tüm besinleri yağ olarak kaydeder. Böylece kilo alıp verme olayı yavaşlar.

Formda kalmak demek unutmayalım ki sadece diyet yapmak demek değildir. Sağlıklı beslenme yanında spor yapmak formda kalmanın en büyük sırrıdır. İş hayatı çok yoğun olan kimseler spor yapmaya vakit bulamamaktan yakınıyor.

Ama aslında en basiti günlük yarım saatlik süreyle yapılan bir yürüyüş bile insan bedeni için çok sağlıklı bir eylemdir. Bol bol yürüyüş yapmalıyız. Her şey spor salonlarına tıkılarak bütün gün dışarıya çıkmadan çalışmak demek değildir. Günlük yarım saatlik tempolu bir yürüyüş artı sağlıklı beslenme en başta mutlu yaşamın sırrıdır.

Stres de kilo alma nedenleri arasında gösterilen bir sebeptir. Stresden de uzak durmalıyız. İyi bir uyku da form da kalmak için çok önemlidir. Günde 4 saatten az ya da 8 saatten fazla uyumamalıyız. En başta uyuduğumuz uykunun kalitesi çok önemlidir.

Bu tempoyu devam ettirir, sağlıklı beslenir, egzersizler yaparsak formda kalmamız çok da zor olmaz. Hem daha sıkı bir vücuda sahip oluruz, kendimizi daha mutlu hissederiz. Unutmayın, sağlıklı yaşam stresten uzak, sağlıklı beslenmeden geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here