İyi Bir Anne Olma Sanatı

Annelik fedakarlık ve çaba gerektiren en önemli duygudur. Anne olmak belki de hayatının geri kalanını tümüyle çocuğuna adamayı gerektirebilir. Birçok anne ya da anne adayı bayanlar bebeğinin yaşamını kontrol altına almak için endişeye kapılabilmektedir. Bir anneye sunulabilecek en güzel hediye çocuğudur. Bu hediyeyi yetiştirirken ise annelerin dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Bu yazımızda sizlere iyi bir anne olma sanatı ve annelik duygusunu en iyi şekilde yürütmeyi başarabileceğiniz ufak önerilerimiz olacak.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki iyi bir anne olmak hiç hata yapmayacağınız anlamına gelmez. Birçok anne çocuğunu büyütme aşamasında hatalar yapabilir ve hatalarını fark ederek çocuğunu büyütme konusunda daha iyi kararlar alabilir. Burada önemli olan nokta anneliği dört dörtlük değil yeterince iyi yapabilmektir.

  • İyi bir anne olabilmek için ilk olarak çocuğunuzun davranışlarını kontrol altında tutabilmeyi başarmalısınız. Buradan kastımız sert bir anne olarak çocuğunuzu uzaklaştırmanız değil. Koruyucu ve çocuğu ile iyi iletişim kurabilen bir anne olmanızdır.
  • İyi anneler çocuğuna keyifli zamanlar ayırabilen annelerdir. Kast etmek istediğimiz şey gün boyu çocuğunuzla olmanız değil. Çocuğunuza dolu dolu eğlenceli, keyifli ve öğretici yarım saatlik bile bir zaman dilimi ayırmanızdır.
  • İyi annelik sadece çocuğunuz ve sizin aranızda geçmez. Babayı da çocuk büyütme aşamasında bilgilendirmeniz gerekir.
  • Annelik sadece bebeğin karnını doyurmak, bezini değiştirmek gibi davranışlar değildir. Anne bebeğine sevgi, şefkat ve en önemlisi güven duygusu aşılamalıdır.

İyi bir anne öncelikli olarak kendini değil, bebeğini ve geleceğe yönelik yaklaşımlarını ele almak zorundadır. Burada söylemek istediğimiz şu; bazı evhamlı anneler sürekli çocuklarını kısıtlamaktadır. Çocuğunun başına bir şey gelecek korkusuyla sürekli çocuğunun peşinde koşmakta, onu yapma şöyle olur, bunu yapma şuran acır gibi bebeğini hayata karşı tedirgin etmektedir. İyi bir anne olmak istiyorsanız çocuğunuzun gelecekte kendine güvenmesi için onu gerektiğinde serbest bırakmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here