Hamilelikte Sivilce Sorunu ve Çözümü

Hamilelerin sıklıkla karşılaştığı bir cilt sorunu olan sivilcenin diğer adıyla aknenin niçin oluştuğunu ve önleme yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte sivilce niçin olur?

Hamilelik akne oluşumuna neden olabilir ve var olanları kötüleştirebilir. Hamilelikte aknenin en büyük sorumlusu androjen adı verilen hormon düzeylerindeki yükselmedir. Bunlar cildinizdeki yağ bezelerinin büyümesine neden olarak sebum adı verilen yağlı maddenin artışını sağlar.

Fazladan üretilen bu sebum gözenekleri tıkayarak bakterilerin çabucak üreyebilecekleri bir ortam oluşturur. Bu süreç sonunda ciltte akne meydana gelir.

Hamilelikte görülen akneler hafif, orta veya şiddetli olabilir ve hamileliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Birkaç gün içerisinde geçeceği gibi hamilelik süresince de devam edebilir.

Hamilelikte sivilceyi nasıl önleyebilirim?

  • Yüzünüzü günde iki kere yumuşak bir sabun veya temizleyici ile yıkayın.
  • Cildinizi tahriş ederek akneyi kötüleştirmemesi için yüzünüzde lif kullanmayın.
  • Nemlendirici kullanıyorsanız yağsız olmasına dikkat edin.
  • Yüzünüzdeki sivilce ve akneleri kesinlikle sıkmayın ve patlatmayın.
  • Makyaj yapıyorsanız su bazlı ürünler kullanın.
  • Kozmetik ürünlerinin gözenekleri tıkamaması için “noncomodogenic” veya “akneye sebep olmaz” ibarelerinin etiket üzerinde bulunmasına dikkat edin.
  • Yatmadan önce makyajınızı kesinlikle çıkarın.
  • İlaçlı losyonlar kullanmadan önce hekiminize danışın. Eczanelerde satılan akne ürünlerinin içeriğinde bulunan bazı maddeler hamileliğiniz açısından uygun olmayabilir.

Hamilelikte akne ilaçlarının tümü zararlı mıdır?

Bebekte doğuştan itibaren ciddi bozukluklara neden olabilecek Accutane (isotretinoin) ilacından kesinlikle uzak durunuz. Ayrıca akne için önerilen tetracycline, doxycycline, ve minocycline içeriklerinden kaçınınız. Bunlar bebekte diş ve kemik problemlerine yol açabilir.

Uzmanlar erythromycin veya clindamycin içeren antibiyotik kremlerin hamilelikte zararsız olduğunu belirtmektedir. Ancak bunları da hekiminize danışmadan kullanmayınız.

Hamilelik cilde zararlı bir süreç değildir. Bir süre için bazı cilt problemlerine katlanmak zorunda kalsanız da kan dolaşımınızı hızlandıracak uygulamalar ve yeterince sıvı tüketimi ile lekeleriniz de zamanla iyileşecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here