Hamilelikte Nefes Darlığı Nedenleri ve Tedavisi

Nefesin Daralması Hamilelik

Evet, birçok kadın hamileliğinde bu durumu yaşar. Hamileyken daha fazla oksijene ihtiyacınız olur ve vücudunuz birçok şekilde bu yeni ihtiyaca adapte olmaya çalışır. Özellikle progesteron gibi hormonlar arttıkça akciğerler doğrudan etkilenir ve beyindeki solunum bölgesi uyarılır. Hamilelik boyunca, dakikada aldığınız nefes miktarında fazla bir değişiklik olmasa da, her nefeste içinize çektiğiniz hava miktarı önemli ölçüde artar.

Hamileliğiniz ilerledikçe rahminiz büyür ve diyaframa baskı yapar. Özellikle bebe çoklu gebeliklerde ve aşırı amniyotik sıvı bulunması halinde nefes alışınız zorlaşabilir.

Özellikle ilk hamileliğiniz ise doğumdan bir-iki hafta öncesinde biraz rahatlayabilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin pelvise doğru ilerlemeye başlamış olmasıdır.

Nefes darlığı için yapabileceğim bir şey var mı?

Hamilelikte nefes darlığı çoğunlukla normal bir durumdur. Ancak hareketlerinizi yavaşlatmak ve fazla yorulmamak iyi bir fikir olabilir.

Dik durun ve özellikle otururken omuzlarınızı geriye verin. Böylece akciğerlerinize daha fazla yer bırakmış olacaksınız. Doğum yaptığınızda nefesiniz kısa bir süre içinde eski haline dönecektir.

Nefes darlığı ciddi bir şeyin göstergesi olabilir mi?

Bazı durumlarda astım veya pnömani gibi solunum yolu hastalıkları hamilelikte nefes darlığına neden olabilir. Bu nedenle hamile dahi olsanız kış sezonu gelmeden grip aşısı vurulmanız çok önemlidir.

Ayrıca hamilelikte kan pıhtınızda meydana gelen değişiklikler nedeniyle akciğer embolisi riski artar. Bu nadir bir durum olsa da, ciddi bir rahatsızlıktır.

Nefesin Daralması Hamilelik

Aniden ve şiddetli bir şekilde gelen nefes darlığı başka bir tıbbi durumdan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda derhal doktora gidilmelidir. Ayrıca nefes darlığı ile birlikte aşağıdakiler görülüyorsa mutlaka hekime başvurunuz:

  • Kötüleşen astım
  • Hızlı nefes alma
  • Kalp atışlarının hızlanması, baygınlık
  • Göğüs ağrısı
  • Dudaklarda, parmaklarda veya tırnaklarda morarma, aniden solma,
  • Boğulma hissine kapılma,
  • Sürekli öksürük 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here