Hamilelikte Makyaj

 

Göz farı, oje ya da şampuan olsun, bu maddeler her zaman vücuda kimyasalların girmesine neden olur. Bu maddeler insan organizması içine göç edebilir. Derin cilt katmanlarında kendilerine yer edinebilir ve ileride sorunlar ortaya çıkarabilir.  Etkileri az olan kremler bile anatomik olarak saf yüzey kaslarına nüfuz edebilir. Hatta saç boyası da bunlarla aynı kefeye koyulmaktadır.

Bazı iddiaları karşılamak için hamilelikte makyajın etkileri son yıllarda defalarca zorlu testlere tabi tutulmuştur.

Kozmetik ürünlerini satın alırken bazı husulara dikkat etmelisiniz.

  • Ucuz diye kalitesiz olanları tercih etmemelisiniz.
  • Güvenli olduğunu garanti olarak veren seçkin markalara yönelmelisiniz.
  • Ürünlerin yasal gereksinimleri karşıladıklarından emin olmalısınız.
  • Aldığınız her üründe durumunu kontrol etmelisiniz.

Sağlık riski teşkil eden kozmetik ürünleri piyasada mevcut olabilir ya da olmayabilir. Çocuğunuz ve kendi sağlığınız hatta temasta bulunduğunuz kişilerin sağlığı için kozmetikte özellikle de fondöten ve rujlarda çok titiz davranmalısınız.

Hamilelikte makyaj ürünleri için kozmetik mağazalarına ya da katologlardan nereden geldiği bilinmez ürünleri almanıza gerek yoktur. Parfüm dahil her şeyi kendi evinizde bulunan malzemelerden oluşturabilirsiniz. Kendinize doğal bir ruj yapabilir ya da göz farı tasarlayabilirsiniz.

Kozmetik güvenliğini denetleyen Berlin’deki Risk Değerlendirme Federal Enstitüsü, gebelik ve laktasyon dönemlerinde gebelik ve emzirme sırasında kullanılan kozmetik ürünlerinin sağlık riskleri hakkında şu anda kötü bir sonuç olmadığını söyledi. Aslında hamilelik için önemli olan konularda araştırmalar olduğundan çok daha yavaş ilerlemek zorunda kaldığından şu an sonuçlar iç açıcı görünebilir.

Hamilelikte makyaj için sizin ve doğmamış çoğunuzun güzel ideallerini bozmamak adına kaliteli ürünlerin kullanılmasına ekstra özen gösterilmesi gerekir. Kimyasal içerenlerden ziyade daha çok doğal kozmetik ürünlerine yönelinmeli ve ihtiyaç halinde evde yapılanlardan tercih edilmelidir. Renklendirme ve güzelleşme adına tabii ki bayanlar elinden geleni yapmalıdır. Ancak bunları çocuğuna zararı olmayacak olan ürünlerden elde etmeye çalışmalıdır.

hamilelikte makyaj

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here