Hamilelikte Hemoroid ve Tedavisi

Hamilelikte Hemoroid Basur ve Tedavisi
Hamilelikte Hemoroid Basur ve Tedavisi

Hemoroid Nedir?

Hemoroid rektal bölgedeki kan damarlarının olağandışı bir şekilde şişmesidir. Düz bağırsak içinde olabileceği anüsten dışarı çıkmış olabilir ve çeşitli boyutlarda görülebilir.

Hemoroid genellikle acı ve rahatsızlık vericidir. Özellikle büyük abdest sırasında kanamaya neden olabilir.

Hemoroid hamilelikte özellikle son üç ay içerisinde yaygındır. Özellikle hamilelik öncesinde hemoroid geçirdiyseniz hamilelikte de geçirme olasılığınız artar. Hamilelikte başlayan hemoroid özellikle kabızlığa neden olan unsurlardan kaçınmanız halinde doğumdan hemen sonra iyileşir.

Hamilelikte Hemoroid Niçin Olur?

Hamilelik döneminde kadınlar hemoroide karşı daha savunmasızdır. Rahmin büyümesi pelvik damarlara ve alt bacaklardan kanı alan vücudun sağ tarafındaki inferior vena cava’ya baskıyı arttırır. Bu durumda vücudunuzun alt bölümünden dönen kan azalır. Bu da rahmin alt bölümündeki damarlara olan baskıyı arttırarak şişmelerine veya genişlemelerine neden olur.

Kabızlık da hamilelikte yaygın görülen problemlerden biridir. Kabızlıkta yaşanan kasılmalar da hemoroidi tetikleyebilir.

Ayrıca hamilelikte artan progesteron hormonu damarlarınızın duvarlarının genişlemesine neden olarak şişmelerini sağlar. Progesteron hormonu bağırsak yolunu yavaşlatarak kabızlığa neden olabilir.

Hemoroid nasıl önlenir?

Her şeyden önce kabızlığı mutlaka engellemeye çalışın.

Yüksek lif içerikli besinler (tam tahıllar, fasülye, meyve ve sebze) tüketin ve bol sıvı alın. Zamanınız az da olsa egzersizi bırakmayın.
Büyük abdestiniz için çok fazla beklemeyin. Bu sırada çok fazla kasılmamaya çalışın. Ayrıca bölgedeki basıncı arttırmamak için lavaboda fazla oyalanmayın.
Günlük olarak Kegel egzersizleri yapın. Kegel egzersizi rektal bölgede dolaşımı arttırır, anüs etrafındaki kasları güçlendirir ve hemoroid olasılığını düşürür. Ayrıca bu egzersizler vajina ve idrar yolu etrafındaki kasları güçlendirir. Bu da doğumdan sonra daha çabuk iyileşmenizi sağlar.
Uzun saatler oturmayın. Sürekli oturmanızı gerektiren bir işiniz varsa her saat yerinizden kalkın ve biraz yürüyün. Evde iken uyku, okuma ve televizyon izleme gibi faaliyetler sırasında rektal damarlardaki baskıyı arttırmak ve vücudun alt bölümündeki kanı toplamak için yan yatın.

Hemoroidi iyileştirmek için neler yapılabilir?

İlgili bölgeye gün içerisinde birkaç kez buz torbası koyun.
Her gün küveti ılık suyla doldurarak 10-15 dakika içinde oturun. Küvetiniz yoksa normal bir çamaşır leğenini de kullanabilirsiniz.
Soğuk ve ılık kompresi değişimli olarak uygulayın.
Büyük abdest sonrasında bölgeyi steril bir şekilde temizleyin.
Doktorunuza danışarak hamilelikte kullanılması güvenli olan hemoroid ilaçlarından kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here