Hamilelikte Doğru Beslenme Önerileri

Hamilelik sürecinde anne hem kendi sağlığı açısından hem de 40 hafta boyunca annenin yediklerinden beslenen bebeğin gelişimi açısından beslenme düzenine özen göstermelidir. Çünkü anne doğru bir şekilde beslenirse sağlığı yerinde olacak, haliyle bundan birebir etkilenen bebekte anne gibi sağlıklı ve güçlü olacaktır. Hamilelik döneminde anne adaylarının en sık sorduğu soruların başında hamilelik döneminde nasıl beslenmeliyim? sorusu yer alıyor. Sizlere sorunuzun cevabı için hamilelikte doğru beslenme önerileri hakkında bilgiler sunacağız;

  • Eğer hamilelik sürecinde diyet uygulamak istiyorsanız kesinlikle bol vitamin, mineral ve kalorili beslenme düzeni oluşturmalısınız. Çünkü sizin yediğiniz besinlerin bebeğinizin sağlıklı gelişimi için etkisi son derece büyük. Sizlere bu süreçte önerimiz bol sebze, meyve, tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi sağlıklı besinlerden tüketmenizdir.
  • Karbonhidratların tüketimine özen göstermelisiniz. Çünkü hamilelik döneminde oluşabilecek kabızlık ve mide bulantısı gibi sorunlara karbonhidrat içeren besinler fayda sağlayacaktır. Almanız gereken karbonhidrat miktarına dikkat ettiğiniz sürece sorun yok.
  • Günde en az 2 çeşit meyve ve 2 çeşit sebze tüketimine özen göstermelisiniz. Sebze ve meyveler sindirimi kolaylaştırmada yararlı olacaktır.
  • Hamilelikte beslenme önerilerimiz arasında en önemlisi yağ tüketiminin %30’u geçmemesi ve tatlı miktarının azaltılmasıdır.
  • Hem sizin hem de bebeğinizin kan hücreleri için demir tüketimi önemsenmelidir. Demir içeren besinlerden tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarı karşılamalısınız.
  • Yine doğru beslenme önerilerimiz arasında yer vereceğimiz balık tüketimi de son derece önemlidir. Bebeğinizin beyin ve sinir gelişimi için haftada en az 2 porsiyon balık tüketmelisiniz.
  • Gebelik sürecinde kesinlikle uzak durmanız gereken bir şey var ise oda alkol tüketimidir. Bu süreçte kullanacağınız alkol bebeğinizde fiziksel anormalliklere ve zihinsel gelişim problemlerine neden olabilir.
  • Hamilelerin kafein tüketimini de azaltması gerekir. Çok fazla kafein tüketen gebelerde düşük riski artmakta birlikte bu anne adaylarında düşükler sıkça görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here