Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılma Neden Olur ?

Hamilelikte yaşanan baş dönmeleri ve bayılmalara neden olan şeyler ve bu durumlarda neler yapılması gerektiğini yazımızda anlattık.

Hamilelikte baş dönmesi ve bayılma neden olur?

Hamilelik döneminde baş dönmesi ve bayılma yaygın bir durumdur. Hamileyken kardiyovasküler sisteminizde önemli değişiklikler olur. Kalp atışınız hızlanır, kanın dakikada pompaladığı kan miktarı artar ve vücudunuzdaki kan miktarı %40-45 oranında artar.

Ayrıca hamilelikte kan damarlarınız genişler ve kan basıncınız kademeli olarak düşerek hamileliğin orta döneminde en düşük seviyeye ulaşır. Hamileliğin sonlarına doğru ise eski haline dönmeye başlar.

Hamileliğinizin büyük bölümünde kardiyovasküler ve sinir sistemleri bu değişikliklere adapte olur ve beyninize yeterince kan akışı sağlanır. Ancak bazen bu adaptasyon biraz gecikebilir. Bu da baş dönmesi ve bayılmaya neden olabilir.

Baş dönmesi halinde ne yapılmalı?

Başınız döndüğü anda bir yere uzanın. Böylece düşme riskini ortadan kaldırmış olacaksınız. Oturmanız mümkün değilse oturun başınızı dizlerinizin arasına alın. Baş dönmesinin sık olduğu dönemlerde kesinlikle araç kullanmayın.

Sola dönerek yatmak kalbinize ve beyninize kan akışını arttırır. Böylece baş dönmesi azalabilir.

Hamilelikte baş dönmesinin en yaygın sebepleri ve bunların çözümleri şunlardır:

  • Hızlıca ayağa kalkmak: Otururken ayaklarınızda ve alt bacaklarınızda kan birikin. Aniden ayağa kalktığınızda bacağınızdan kalbinize yeteri kadar kan dönmez. Sonuç olarak kan basıncınız aniden düşer ve bayılma gerçekleşebilir. Bunun olmaması için oturduğunuz veya yattığınız yerden aniden kalkmayın. Ayrıca uzun saatler hareketsiz oturmayın.
  • Sırt üstü yatmak: Hamileliğin 3-9 aylık döneminde rahmin büyümesi alt ana toplardamara ve pelvik damarlara baskı yaparak bacaklarınızdaki kan dolaşımını yavaşlatır. Sırt üstü yatmak bu durumu daha kötü hale getirebilir. Hamile kadınların yaklaşık %8’i hamileliğin 3-9 aylık döneminde Supine Hypotensive sendromu geçirmektedir. Bu sendrom sırt üstü yatıldığında kalbin daha az kan pompalaması, kan basıncının düşmesi ve çarpıntı, baş dönmesi , mide bulantısı gibi durumlara neden olur. Bundan kaçınmak için sırt üstü yatmak yerine yan yatın.
  • Vazovagal Senkop: Bazı kişilerde öksürme ve lavabo ihtiyacını giderme durumunda baş dönmesi görülür. Bu faaliyetler kan basıncının ve kalp atış hızının düşmesine, dolayısıyla da baş dönmesine neden olabilir (Vazovagal kelimesi dolaşım sistemini etkileyen vagus sinirini, senkop kelimesi ise bayılmayı ifade eder). Hamile kadınlar vazovagal senkopa karşı daha savunmasızdır.
  • Yeterince yemek yememek ve sıvı tüketmemek: Bu durumda kan şekeriniz düşer ve baş dönmesi veya bayılmaya neden olabilir. Hamileyken bu durum daha olasıdır. Sık sık ancak az yiyerek gün içerisinde kan şekerinizin düşmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca günde en az 2 litre su içmelisiniz.
  • Anemi: Anemi durumunda beyin ve diğer organlara oksijen taşıyan kırmızı kan hücresi azalır. Demir eksikliği aneminin en yaygın sebeplerinden biridir bu nedenle özellikle 3. Aydan itibaren almanız gereken vitaminleri ihmal etmeyin.
  • Aşırı sıcak: Aşırı sıcak odada bulunmak veya çok sıcak suyla duş almak kan basıncınızı düşürür. Ayrıca kalabalık yerlerde bulunmayınız. Ilık suyla duş alınız.

Sıcak, açlık, yorgunluk gibi durumlarda gerçekleşen bayılma endişe verici değildir. Ancak sürekli devam eden baş ağrısı ve bayılma durumlarında doktora gidilmelidir. Ayrıca hamileliğin ilk dönemlerinde karın ağrısıyla birlikte görülen baş dönmesi dış gebelik belirtisi olabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here