Hamilelikte Baş Ağrısını Dindirmek İçin Ne Yapılmalı ?

Baş ağrısı her zaman için can sıkıcı bir olaydır. Bir de üzerine hamilelik varsa ve ilaç kullanımı kısıtlı iken işler bir hayli zorlaşabilir. Bu yazımızda hamilelerin baş ağrısı sorununa çözüm olabilecek önerilerimizi sizlerle paylaştık.

Hamilelikte migren için hangi ilaçları alabilirim?

Hamile kadınlar için ibuprofen ve çoğu reçeteli migren ilacının kullanılması uygun değildir. Ancak acetaminofen ilaçları hamileyken kullanılabilmektedir. Baş ağrısı ve migren ile ilgili olarak hamileliğiniz süresince doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmayınız.

Ağrının Kaynağını Bulun

Uzmanlar baş ağrısının kaynağını belirlemek için bir günlük tutulmasını önermektedir. Baş ağrısı veya migren ağrısı başladığında son 24 saat içerisinde ne yemiştiniz ve nelerle ilgilenmiştiniz? Bunları görmeniz açısından günlük yararlı olmaktadır.

Ayrıca aşağıdaki yiyecekler migreni ve dolayısıyla baş ağrısını tetiklemektedir:

  • Monosodyum glutamat
  • Nitrit ve nitrat ürünleri (sosis, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri, konserveler)
  • Yapay tatlandırıcılar
  • Eskitilmiş peynirler ve kültüre edilmiş süt ürünleri
  • Tütsülenmiş balık
  • Çikolata ve keçiboynuzu
  • Soya fasülyesi, turşu gibi fermente edilmiş ve salamura ürünler

Ayrıca yanıp sönen ışıklar, yüksek ses, aşırı sıcak veya soğuk, ağır koku ve tütün kokusu da hamilelikte baş ağrısını tetikler.

Kompres Uygulayın

Baş ağrısı durumunda alnınıza veya ensenize ılık havlu ile kompres yapabilirsiniz. Migrende soğuk kompres de oldukça faydalıdır.

Duş Alın

Ilık duş migren ağrılarını azaltmaktadır. Stres kaynaklı baş ağrısında özellikle yararlıdır.

Aşırı acıkmayın ve susamayın

Kan şekerinizin düşmesine izin vermeyin. Bir sonraki öğünde gecikecekseniz yanınızda atıştırmalık bir şeyler bulundurun. Ayrıca şekerlemeler gibi kan şekerinizi aniden yükseltecek gıdalardan kaçının. Bol su için. Ancak migren ağrısı durumunda suyu yavaş için.

Aşırı yorulmayın

Özellikle hamilelikte gündüz uykusu dinlenmesine yardımcı olacaktır. Migreniniz varsa karanlık bir odada uyumaya çalışın.

Egzersiz yapın

Araştırmalar düzenli egzersizin migren ve stres kaynaklı baş ağrılarını hafiflettiğini göstermektedir. Ancak hamilelikten önce egzersize alışkın değilseniz yavaş bir programla başlayınız. Ayrıca egzersiz yapmak hamileliğinizin son üç ayında ihtiyacınız olacak postürü kazanmanızı sağlar.

Rahatlama tekniklerine başvurun

Biyogeribildirim, meditasyon, yoga ve hipnoz gibi teknikler bazı kişilerde stres ve baş ağrısına iyi gelebilir.

Masaj yapmayı deneyin

Boyun, omuz ve sırt kaslarında gerilimi azaltmak için vücut masajı yaptırabilirsiniz. Migrene iyi gelen ve evde kendiniz yapabileceğiniz masaj hareketlerini araştırın.

Akupunktur

Akupunkturun baş ağrısına etkisi tam olarak bilinmese de, hamilelikte akupunkturun bir zararı bulunmamaktadır. Bazı uygulayıcılar akupunkturun yararlı olduğunu belirtmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here