Hamilelikte Vücutta Nasıl Değişiklikler Olur

Hamilelikte Vücutta Nasıl Değişiklikler Olur

Hamile kalındığında vücudun kendini dağıtacağı düşünülür. Ancak ünlü bayanlar nasıl güzel bir hamilelik geçiriyor ve doğum yaptıktan hemen sonra lastik gibi eski hallerine çabucak dönüyorlar. Onların vücudunu kusursuz olarak görüyoruz ama tabii ki hamileliğin bazı izlerini hala taşıyorlardır.

Vücudun hepsini bir tutup hamileliği incelediğimizde bir bayanda hamilelik vücudu nasıl değiştirir araştırdık.

Yüz Lekeleri

Hamilelik ışıltısı denen bir şey vardır. Hamile olunduğunda kan hacmi yüzde kırk seviyesinde artar. Bu nedenle bayanlar allık sürmüş gibi görünür. Aynı zamanda östrojen fazlalığı olduğu için yüzde ve vücutta sivilceler ortaya çıkar.

Bunlar dışında hamilelikte vücutta nasıl değişiklikler olur diye soracak olursanız, hamileyken alın çene ve burun bölgesinde hormonal değişiklikler nedeniyle soluk bronz bir görünüm ortaya çıkar. Bu bir gebelik maskesidir. Bunun dışında uykusuz kalmış gibi yaşlı bir görünüme sahip olursunuz. Yüzünüz kilo alır ve doğumdan sonra hemen kilo verildiğinde yüzde kırışıklıklar oluşabilir.

Bu durumlarda korkmaya gerek yok. Çünkü doğum yaptıktan birkaç hafta sonra her şey normale dönecektir.

Basen Genişlemesi

Hamilelik vücudu nasıl değiştirir?  Basen bölgesinde nispeten değişiklikler olur. Çoğunlukla kısa süreli değişimlerdir. Relaksin denilen horman lifleri genişletir ve basen bölgesinin biraz yayılmasına neden olur. Bu gevşemenin bir kısmı kalıcıdır ancak altı veya yedi haftaya kadar eski haline geri döner.

Karın Büyümesi

Gebelik durumunda ne büyük kayıp karın bölgesinde meydana gelmektedir. Burada çok fazla esneme olmaktadır. Hamilelik süresince on altı kilodan fazla kilo alınmış ise göbekte bulunan dikey rektus kaslarında ayrılma olur. Kendiliğinden iyileşen ağrısız bir şişkinlik oluşur.

Kırmızımsı olan esneme izleri de hem karnın alt kısmında hem de göğüslerde görülebilir.  Burada bulunan çatlakları lazer uygulamaları zamanla soldurabilir. Ancak bunlar kalıcı izlerdir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)