Hamile Kalmadan Önce Yapılacaklar

Çocuk sahibi olmak için artık kendinizi hazır hissediyorsunuz. Bu nedenle hamilelik öncesi birtakım kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir. Çünkü hamile kalmadan önce yapılacaklar bunu gerektirir.

Bazı kötü alışkanlıklardan uzaklaşmak ve olası sağlık kontrollerinden geçmek doğacak bebeğin sağlığı için önemlidir.

İlk önce alkol ve sigaradan vazgeçmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Bunlar bebeğin zihinsel sağlığından kalbine kadar birçok hasar bırakabilir. Tahmin etmediğiniz bir zamanda hamile kalmış olabilirsiniz. O nedenle dikkatli olmanız gerekir. Bebeğiniz için mümkün olan en sağlıklı ortamı yaratmalısınız. Sadece siz de değil eşinizin de sigara ve alkolden uzak durması gerekir. Hamile kalmadan önce yapılacaklarda geçen bu konu sperm sayısını düşmesine neden olduğu içindir.

Düşük kiloda olmak yumurtlamayı etkileyecektir. Bu nedenle kilo almak hamile kalmanıza yardımcı olacaktır. Ancak bunun terzi bir durumda söz konusu olabilir. Fazla kilolardan da uzak durmalısınız ve ideal kilonuza hamile kalmadan önce ulaşmalısınız. Bu size hem kendinizi daha iyi hissettirecektir hem de hamilelikte diyabet ve yüksek tansiyon riskini en aza indirecektir.

Hamile kalmadan önce yapılacaklar listenize sürekli kullandığınız ilaçları da eklemelisiniz. Doktorunuza başvurup bu ilaçların hamileliğinizde bebeğe zarar verip vermeyeceğini danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Dişlerin hijyen bakımından zayıf olmaması gerekir. Buradaki bakteriler hamilelik zehirlenmesi ve bakteriyel enfeksiyon kapma riskini yükseltir. Yani hamile kalmadan önce mutlaka ağız ve diş sağlığınızın yerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Hamilelikte X ray ışınları alınmamalıdır. Bu nedenle ağız sağlığıyla ilgili bir sorununuz varsa hamilelik öncesinde gidermelisiniz.

Genetik bir hastalığınızın olup olmadığını ve taşıyıcılık durumunuzu kontrol etmek için testler yaptırmalısınız. Bu konuda bir rahatsızlığınızın olmadığını öğrenmek sizin içinizi rahatlatacaktır. Bu nedenle doktora başvurmayı unutmamalısınız.

hamile kalmadan önce

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here