Haftasonu Kahvaltısının Önemi

krep tarifi

Hafta sonu kahvaltıları oldukça önemlidir. Bütün ailenin yorucu bir haftanın ardından hep birlikte yapacağı uzun tek kahvaltı günü genelde pazardır.  Tabii bu kuralın geçerli olmadığı istisnai aileler de vardır. Hafta sonu çalışma mecburiyeti olanlar gibi. Onları şimdilik konu dışında tutuyoruz ne yazık ki.

Koca bir haftanın özetinin geçildiği, günün planının yapıldığı uzun Pazar kahvaltısı muhabbetleri.. Kimimize sıkıcı, kimine göre ise manidar olabilir bu durum. Bana sorarsanız oldukça manidar olduğunu düşünüyorum. Çocukluğumdan beri akşam yemekleri ve Pazar kahvaltılarının ayrı bir önem ve anlam ifade eder benim için. Bütün ailenin paylaşımını yaptığı noktadır yemek masaları. Keyifli sohbetler, mazi hatırlamaları, gün içinde yapılacakların planlanması. Tabi bütün bunlarla beraber annelerimizin erkenden kalkıp enfes kahvaltılar hazırlaması da büyük etken Pazar kahvaltılarının yerinin ayrı olmasın da.. Erkenden kalkıp bu Pazar ne yapsam düşünceleri.. Hatta cumartesi akşamından bize bile yansıtılan yarın kahvaltıya ne yapıyım?

krep tarifi
krep tarifi

Patates Kızartması mı? Börek mi? Krep mi? Ya da daha farklı bir şey ister misiniz? Hangisini yapıyım? Aile fertlerinden aldıkları cevap hep aynıdır. Sen bilirsin kafana göre bir şeyler yap ya da bana fark etmez. Tabi kahvaltıya misafir gelecekse menü daha da genişletilir. Hatta çalışmalara cumartesi akşamından börek, çörek, poğaça yapılarak başlanır bile.. Sabah erken saateler de çalışmalara devam edilir. Leziz ve çeşit çeşit krepler hazırlanır, yumurtalar kızartılır.. Deyim yerindeyse masa bin bir yiyecekle donatılır.. Bu kadar zahmete rağmen en çok tercih edilen ise annemin yaptığı kreplerdir. Herkes kendi zevkine göre ister ballı, ister reçelli, isterse peynirli yiyebilir… O zamanlar krep tarifi de sadece Pazar kahvaltılarına özel bir yiyecek gibi gelirdi bana.. Tabii büyüyünce öyle olmadığını anlıyor insan. Pratik olduğu için ikindi çayına, çaya gelen komşuya, öyle bir uğramıştım diyen akrabaya anında hazırlanarak durum kurtarabilecek bir yiyecek.. İçerisine birçok çeşit sebze katarak çeşitliliğini arttırabilir. Pazar kahvaltılarınızı veya ikindi çaylarınızı süsleyebilirsiniz. Annemizin yaptığı böreklerin yerini tutmasa da peynirli krep tarifi de kimsenin hayır diyeceğini düşünmüyorum J

 

Demem o ki eski Pazar kahvaltılarını tutmasa da Pazar kahvaltısı kültürünü kendi evinizde devam ettirebilirsiniz. Annelerimiz gibi hummalı bir çalışma yapamasak da ufak tefek pratik dokunuşlarla hafta sonuna güzel bir başlangıç yapabiliriz. Bu hafta sonunu kahvaltınızla başlamak üzere özelleştirin. Öğlene kadar uyumak yerine biraz daha erken kalkın.. Tabii hafta içinden geç olmak şartıyla uyku da önemlidir.. Güzel bir kahvaltı yapın ailecek.. Sonrası ise tamamen kendi ve ailenizin zevkine kalmış olarak bir gezi planı yapın.. O günü ailenize kendinize ayırın.. Haftaya daha iyi başlayacağınıza, daha mutlu olacağınıza eminim..

Bu hafta sonunu kendinize ayırın..

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here