Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

İçinde bulunduğumuz sonbahar aylarında grip salgını neredeyse birçok kişiye bulaşmış durumda. Kış dönemlerinde en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan grip kimi zaman kişileri uzun süre yatağa düşürebilmektedir. Grip Influenza adı verilen virüsler tarafından oluşan  yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı, kuru öksürük ve titreme gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Gribe neden olan Influenza virüsü çok hızlı bir şekilde yayılarak diğer bireylere de bulaşmaktadır. Grip öksürük, hapşırık gibi durumlarda etrafa saçılan virüsle ve sağlıklı kişilerin gripli hastalarla ya da onların kullandıkları eşyalarla temas yoluyla bulaşmaktadır. Peki gripten korunmanın yolları nelerdir?

  • Gripten korunmak için en iyi yöntem sık sık elleri su ve sabunla yıkayarak zararlı bakterilerden arındırmaktır. Grip salgının bulunduğu dönemlerde kalabalık ortamlarda bulunmaktan ve gripli kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.
  • Çoğu kişi gribe yakalandıktan sonra bol C vitamini alımına yönelmektedir. Ancak hastalığa yakalanmadan önce bu önlemin alınması gerekmektedir. Bu nedenle turunçgilleri, domates, kivi, brokoli ve maydanoz gibi yeşil, sarı ya da kırmızı renkli meyve sebzeleri eksik etmeyin.
  • Sıcacık tavuk çorbasını haftada en az 3 kez içmenizi öneririz. Özellikle boğaz ağrısı şikayeti bulunanlar için protein deposu tavuk çorbası tam bir şifa kaynağıdır.
  • Bazı bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konulan bilgilerde taze yoğurt tüketiminin soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle günlük olarak 1 kase taze yoğurt tüketebilirsiniz.
  • Her hastalığın en büyük nedeni olan stres gribe yakalanma oranını da artırmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca sonbahara giriş dönemlerinde sıkça görülen sonbahar sendromu gibi durumlara yakalanmaktan korunmalısınız.
  • Gripten korunmak için düzenli olarak egzersiz yapmalı, günlük en az 8 bardak su tüketimine özen göstermelisiniz. Egzersiz bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlarken su tüketimi ise zararlı toksinleri vücuttan atarak gripten korunmayı sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here