Gebelikte Saç Boyama

 

Birçok kadın için saç boyama, sadece güzelliğin bir parçasıdır. Saç boyalarında bulunan maddeler hakkında sağlıklı olmadığı konusunda bir şüpheniz varsa bu yanlış değildir. Gebelikte saç boyama tehlikelidir.

Saç boyasının ABD’de mesane kanseri ile ilişkili olduğu bir kaç yıl önce açıklanmıştır. Kimyasal maddeler vücudun içine kafa derisi boyunca nüfuz eder ve burada kötü nedenlere sebep olabilir. Her şeyden önce, anne adayları saç boyaları ile doğmamış çocuğunun sağlığını tehlikeye sokuyor olabilir.

Saç boyama işlemi hamile kadınlar için ve doğmamış çocuklar için tamamen güvenli midir? Evet ve hayır olarak iki cevap verebiliriz. Öncelikle, Federal Enstitü araştırmalarına dayanarak saç renklerinin gebelikte bir risk oluşturduğuna dair kanıt yoktur. Ama sırf bu yüzden gebelikte saç boyama onaylanabilir diyemeyiz. Zaten kimyasallar herkese zararlıyken bir de bebek doğmadan onu bu tehlikeli dünyanın gereklerinin içine atmamalıyız.

Öte yandan gebelikte saç boyama hamile kadınlar için farklı bir risk doğurur. Mesela saç boyası şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunlar için her boyama, renklendirme veya ağartma prospektüsünde uyarı olmak zorundadır. Üreticileri boyama öncesinde bir alerji testi için 48 saat beklenmesini önermektedir.

Kına ile Boyama

Saçlarıyla oynamak isteyen hamile kadınlar için iyi haber, kınadır. Geleneksel saç boyaları ile alternatifler bulunmaktadır.

  • Doğal saç rengi:

Bunlar, ağaç kabuğu, yapraklar ya da kına tozu gibi doğal maddelerden oluşur. Bununla birlikte içlerine metal tuzlar eklenir. Genelde Avrupa dışındaki ülkelerden gelen kına, ülkemizde oldukça fazla çeşitte bulunur. Yani kına ile renklendirme yapabilirsiniz.

  • Renklendiren şampuanlar:

Bazı gri saçlarınızı renklendirici şampuanlar ile renklendirebilirsiniz. Bunlar genelde spreyler şeklinde satılmaktadır.  Şampuan dışında saç açıcıları da saç derinize dökmemek kaydı ile kullanabilirsiniz. Bu şekilde ne size ne de bebeğinize bir zarar gelmez.

gebelikte saç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here