Gebelikte Çıkabilecek Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Gebelikte hiç kuşkusuz ki bazı olumsuz durumlara sıklıkla maruz kalınabilmektedir. Bu bakımdan uzmanlar, gebelikte sıklıkla karşılaşılan olumsuz durumlar karşısında anne adaylarının hemen ilgili doktora başvuruda bulunması gerektiğini belirtmektedirler.

Hamilelikte Sıklıkla Maruz Kalınan Olumsuzluklar Ve Çözüm Yolları Şunlardır;

Kramplar

  • Gebelik dönemlerinin özellikle 24 ila 28. haftaları arasında görülebilen kramp problemleri genellikle hafif seyirli olup, gebeliğin 32. haftasına kadar devam edebilmektedir. Ciddi bir hal almaması durumunda, kefir, yoğurt, kefir gibi süt ve süt ürünleri besinlerinin tüketilmesi gerektiği uzmanlarca vurgulanmaktadır.

Mide Bulantısı

  • Gebeliğin özellikle 3. haftasından itibaren meydana gelebilen mide bulantısı, artan hormon etkisi sonucunda meydana gelebilmektedir. Bu bakımdan özellikle ilk 3 ayda yağsız, kokusuz ve baharatsız katın besinlerin tüketilmesinde fayda bulunmaktadır. Bu dönemde beslenme ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Gebelik Şekeri

  • Gebelik dönemin özellikle 20. haftasından itibaren görülen gebelik şekeri durumunda ise yapılması gereken ilk şey, gebelik şeker düzeyinin ne durumda olduğunun tespiti için gebelik şeker testinin yaptırılmasıdır. Ayrıca diyet uygulamasının da gebelik şekerinde oldukça fayda sağladığı uzmanlarca vurgulanmaktadır.

Reflü, Gastrit, Kabızlık

  • Gebeliğin hemen her döneminde görülebilen reflü, gastrit ve kabızlık durumlarında ise, bol sıvı, lifli besin ürünleri ve meyve suyu tüketilmesi gerekmektedir.

Kanama

  • Gebeliğin ilk haftaları içerisinde kanama durumunun görülmesi doğal bir durum olmamakla birlikte kanamanın gereğinden fazlaca sürmesi halinde hemen doktora başvurulmalı ve ultrasonografi testinin yaptırılması gerekmektedir.

Çatlaklar

  • Hamilelikte karın bölgesinin çekilmesi sonucunda çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bacak ve göğüs bölgesinde de oluşabilen çatlaklar giderilmesi açısından zeytin yağı, badem yağı, kakao yağı gibi bazı bitkisel yağlardan faydanılması gerekmektedir.

Gebelikte Ne Sıklıkta Muayene Olunmalıdır?

  • Gebeliğin 32. haftasına kadar, 4 haftada bir
  • 32 ila 36 haftası arasında 14 günde bir
  • 36. haftasından doğum eyleminin gerçekleşeceği sürece kadar ise haftada bir kez muayene olunması gerekmektedir.

Gebelik hakkında ilginizi çekebilecek diğer bilgiler;

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)