Gebe Kalmadan Önce Yapılacak Hazırlıklar

Eğer gebe kalma konusunda kararınızı verdiyseniz ve hamile kalmadan önce neler yapmam gerekli diyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızda fayda var. Şimdi sizler için derlediğimiz küçük ama bir o kadar önemli tavsiyelerimizi maddeler halinde sıralayalım:

1.Eğer gebe kalmak istiyorsanız öncelikle bu fikrinizi kocanız ile de paylaşıp onun da görüşlerini alın. Unutmayın ki bir evlat sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektirir. Bundan dolayı eşlerin ikisinin de bu konuda istekli olması gerekir.

2.Gebe kalma konusunda kararınızı kesinleştirdiğinizde öncelikle bir kadın doğum uzmanına gidin ve isteğinizi onunla paylaşın. Doktorunuz bu konuda size önemli tavsiyeler verip dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacaktır. Ayrıca gebe kalmadan önce yaptırmanız gereken testleri yaptırmanız konusunda sizi yönlendirecektir.

3.Hamile kalınmadan önce bayanların düzenli olarak folik asit takviyesi için folik asit vitamini kullanması gerekir. Sağlıklı bir gebelik için bu şarttır.

4.Biliyorsunuz ki gebe kalma ihtimali en yüksek olan zaman dilimi yumurtlama günlerine yakın günlerdir. Bu günlerde ilişkiye girerseniz gebe kalma olasılığınız artar.

5.Gebelik kararı alındıktan sonra ilaç kullanımlarınızı sonlandırmanız gerekir. Çünkü hamilelik 4 hafta sonra anlaşılır ve hamile iken çocuğa zarar verecek ilaçlar bilinmeden kullanılabilir. Doktorunuza danışmadan hiçbir şekilde ilaç kullanmamanız hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığı için en iyisidir.

6. Gebe kalmak için hiçbir zaman aceleci davranmayın. Unutmayın ki yeni evlilerde normal gebelik süresi yaklaşık bir yıldır. Stres ve sinirden uzak durmanız gebe kalma olasılığınızı artıracaktır.

7. Anne adaylarının sağlıksız yaşam tarzlarına son vermeleri gebelik olasılığını artıracaktır. Sigara ve alkol tüketimini hamile kalmaya karar verdiğinizde kesinlikle bırakmanız gerekmektedir.

8. Ayrıca gebelik hazırlığı olan annelerin radyasyon içeren ortamlardan uzak durup tedavilerini buna göre şekillendirmeleri gerekmektedir.

9. Hamileliğe hazırlık sürecinde en önemli faktörlerden biri de düzenli ve sağlıklı beslenmedir.  Eğer fazla kilolarınız var ise hamile kalmadan önce onlardan kurtulmanız size hamileliğinizde çok büyük fayda sağlayacaktır.

10. Eğer kronik rahatsızlıklarınız var ise bunlardan mutlaka hekiminize bahsetmeniz ve olası bir hamileliğe zarar vermeyecek şekilde tedavi istemeniz gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here