Gardırobunuzu Kışa Hazırlayın

Yaz mevsimini geride bıraktığımızı kabullenmemiz gerekir. Havalar güzel seyretse de güzel anılarımızı bir kenara bırakıp kışın sürprizlerle dolu olduğu hayalini kurarak işe başlayabiliriz.

Birkaç aydır giymediğimiz kazaklarımızı ve kabanlarımızı hatta kışlık ayakkabılarımızı gün yüzüne çıkarma vakti geldi. Bu şekilde yenilenmiş bir gardırop size heyecan ve yaşam enerjisi de verecektir.

Gardırobunuzu kışa hazırlayın, önce kışlık kazaklarınızın güveler tarafından yenmediğini hazırlamak için onları bir güzel gözden geçirin. Ancak kazağınızda bir delik görmezseniz de hemen sevinmeyin kazaklarınızı koyduğunuz yerin altını ve koyduğunuz hurcu kontrol edin. Eğer larva kabukları, belli belirsiz kozalar ve ipeksi tüyler görürseniz bu güvelere işaret eder ve eşyalarınızın hepsini yıkamak ya da kuru temizlemeye vermek zorunda kalırsınız.

Uzun süre sakladığınız giysileriniz havasızlıktan küf kokmuş olabilir. Gardırobunuzu kışa hazırlayın ve onları yıkayıp ütüleyin ya da kuru temizlemeye verin. O kadar vaktiniz yoksa bir sprey şişe alın ve içine biraz vodka ile onun iki katı kadar su koyarak kıyafetlerinizin üzerine püskürtün. Spreyden sonra kıyafetlerinizdeki ağır koku ortadan kaybolacaktır.

Şişme montlarınızın ve kaz tüyü kazalarınızın havasının indiğini düşünmeye başladıysanız gardırobunuzu kışa hazırlayın ve duştan akıttığınız kaynar suyun altında bir süre eklettikten sonra kurumaya bırakarak eski şişkinliğine ve havasına büründüğünü göreceksiniz. Kurutucunuz varsa da birkaç temizlenmiş tenis topu ile kurutucuda kısa programda doğal şişkinliğine kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Kıyafetlerinizden sonra ayakkabılarınızı da deforme olmuş mu olmamış mı diye kontrol etmelisiniz. Çünkü en sevdiğiniz ayakkabının deforme olduğunu dışarıya çıktıktan sonra fark etmeniz acı olur. Ayakkabıların önce tabanlarının sağlam olduğundan emin olun.  Şekli bozulmuş çizmelerinizin içine de gazete kağıtlarını doldurup bir süre beklettikten sonra onları eski haline geri döndürebilirsiniz.

Gardırob

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here