Formda Kalmanın Yolları ve Yapılması Gerekenler

Formda kalmak fit bir vücuda sahip olmanın yanında ruhen de kişinin kendisini en iyi hissettiği haldir.

Form tutmanın güzel bir vücudun, sağlık için atılan adımların yanı sıra kişinin kendisini dinç, güçlü ve özgüvende hissetmesi, sosyal ortamdaki çekimserliğini atıp daha atılgan ve kendisini fark ettirebilmesi, soyutlamak ve gizlemekten çıkmasında en önemli maddedir. Kendisine olan sevgisinin ve saygısının bedenine kazandırabileceği en iyi şey olduğunu bilmelidir.

Formda kalmanın tek yolu spor yapmak veya düzenli beslenmek değildir. Tek başına olan hiçbir şey etkili olamaz. Bunu bir diyet olarak değil yaşam tarzı olarak hayatımıza geçirmeliyiz. Yürümekten, hareket etmekten, aktif olmaktan kaçınmamalı her fırsatta hareket halinde olmalıyız. Dışarıda yemek yemektense ev ortamında hazırlanan içindekilerden emin olduğumuz az yağlı ve kalorisi düşük hafif yemekler tüketmeli. Midemizi şişirmeden bize yettiğini düşündüğümüz an yemek yemeği kesebilmeliyiz.

Formu Korumanın Yolları

Gazlı midemizi ve bedenimizi rahatsız eden içeceklerdense sıktığımız meyve sularını en önemlisi suyu fazlasıyla tüketmeliyiz. Vücudunun %70 i su olan bir canlıyı sudan mahrum bırakmak kendimize yaptığımız en acımasız davranış olsa gerek. Spor ve yürüyüşlerimizi kendimizi yıpratarak değil, hafiften başlayarak arttırmalı ve bunu eziyet haline değil de zevk haline dönüştürmeliyiz.

Güne erken başlayarak vücudunuzu dinç tutup hafif kahvaltılıklar ile başlamalı ve uyumadan öncede en son 3 saat önce yemek yemiş olmalısınız. Vücudunuzun öğütmeyi yavaşlattığı saatlerde yemeklerden kaçınmalı atıştırmalıklara, meyve, yemiş ve meyve sularına yönelmelisiniz

Bunları az çok biliyor fakat sizde benim gibi yemek yerken kendinizi durduramıyorsanız, her yemekten önce 1 bardak su içmenizi öneririm. Su midenizi doldurarak daha az yemenizi sağlayacaktır. Hazır bitki çayları yerine aktardan alabildiğiniz taneli çayları tercih edin.

Formda kalmanın yolları arasında kendinizi motive edecek uygulamalara yönelmelisiniz. Sık sık tartılın ve farkı görerek azminizi yenileyin. Giymeyi istediğiniz fakat şuan bedeninize uymayan bir elbise satın alarak gözünüzün önünde olabileceği bir yere asın.

Televizyon ve bilgisayar gibi vücudunuzun uzun süre hareketsiz kalıp sindirim sisteminizi yavaşlatacak eylemlere günde 2 saatten fazla zaman ayırmamalısınız. Bedeni tembelleştiren asansör, yürüyen merdiven vb. şeyleri mecbur olmadıkça kullanmamalı ve adımlarınıza can vermelisiniz. Uykunuzun düzenini ayarlayıp mecbur olmasanız bile güne erken başlayıp dinç kalabilirsiniz.Etrafınızdan önce kendinizi düşünün ve bunu sadece kendiniz için yapın.

1 YORUM

  1. Merhabalar,

    Öncelikle emeğinize sağlık. Birçoğumuz virüse karşı tedbir amaçlı evlerde olduğumuz şu günlerde yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmezsek kilo alabiliriz. Bu nedenle hem beslenmemize dikkat ederek hem de düzenli egzersiz yaparak kilo kontrolü yapabiliriz. Sağlıklı beslenme tüyolarından oluşan yazımı izniniz olursa okumanız için ben de sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/saglikli-beslenme-tuyolari/

    Güzel okumalar dilerim,
    sağlıkla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here