Ferace Modelleri

2014feracemodelleri

 

Ferace Osmanlı dönemlerinden günümüze kalmış en rahat kıyafetlerden biridir. Aslında namaz kılarken hemen üste giymek hiçbir yerin açılmadan rahatça ve temiz şekilde namazı kılmamıza olanak sağlayan feraceler dış giyimde yer almaya başlamıştır.

Ferace modelleri ile sıcak dönemlerde pardesü ya da kalın kaplar giymeyen tesettürlü bayanlar rahat bir nefes almıştır. Her geçen gün giderek popülerlik kazanan feracelerde aslında en çok koyu renkler tercih edilmektedir. Piyasada her rengi bulunana feraceler düğmeli ya da fermuarlı olarak şekil almaya başlamış ve dışarıda giymek için uyumlu hale getirilmiştir.

Ferace modelleri aslında düz iner bayanların beden hatlarını belli etmez ve yere kadar uzundur. Modern feracelerin ise boyları biraz daha kısalmaya başlamıştır. Pantolonun üzerine şık bir şekilde giyebilmek için dizde biten modeller tasarlanmaya başlamıştır. Üstelik artık feracelerde taşlar, metal yüzeyler, deri desenler ve danteller de yer almaya başlamıştır. O kadar şık feraceler tasarlanmıştır ki düğün veya nişan törenlerinde bile giyilebilir hale getirilmiştir.

Tek parça dış giyim unsuru olarak karşımıza çıkan feracelerde elbise şeklinde olanları da mevcuttur. Terletmeyen kumaşı sayesinde yaz aylarında rahat bir şekilde dolaşmanıza olanak sağlar ve kışın da soğuğu fazla geçirmeyen yapısı ile güzel havalarda giyilebilir. Abiye feraceler, spor feraceler, elbise feraceler, sade ve sadece namaz için kullanılan feraceler gibi birçok çeşit ve desende feraceler bulunmaktadır.

Ferace modellerinden en popüler olanlar ve en çok tercih edilenler fermuarlı olanlardır. Elbisenin üzerine bir yelek ve ceket gibi alınan feracelerden dar yapıda olanları ve belden düz değil oyuntulu inenleri tercih edilmektedir. Üstelik sadece türbanlı bayanlar değil gençler de şıklıklarına değişik tarzda olan feraceler ile hava katmaktadır. Bir hediye ürünü olarak kullanılması da oldukça yaygındır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here