Evde Beslenebilecek Evcil Hayvanlar

Gerek hijyen bakımından gerekse ev ortamındaki hayata ayak uydurabilmesi açısından her hayvan evcilleştirilememektedir. Kimi hayvanlar birkaç gün içerisinde size ve evinize adapte olabilirken kimileri uzun süre adapte olmakta zorluk yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlara neden olmamak için doğru hayvanın tercih edilmesi sağlıklı olacaktır.

  • Kedi ve Köpek

Dünya genelinde evde bakılan ve insan hayatına en kolay adapte olan iki hayvan kedi ve köpeklerdir. Her ne kadar birbirlerinden farklı yaratılışları olsa da ikisi de evin düzenine kolayca alışabilmektedir.

Kedilerin kum ve mama ihtiyacı karşılandığında bakımlarını zorlaştıracak herhangi bir olumsuzluk yoktur. Zaman zaman veteriner ziyaretleriyle aşıları tamamlandığında ise uzun süre hayatınızda var olmaya devam edeceklerdir.

Köpekler de kediler gibi mama ve sıcak bir ortama ihtiyaç duyarlar. Ne var ki kedilerden farklı olarak tuvalet için sık sık dışarıya çıkarılmaları gerekmektedir. Bunun için bir süre tuvalet eğitimlerini vermek önemlidir.

  • Balık ve Kuş

Ev ortamında daha az göze çarpan ve az alan kaplayan canlılar ise balıklardır. Küçük bir akvaryum veyahut fanusta rahatça yaşayabilen balıklar, hassas bir bakım gerektirirler. Sularının sıcaklıkları ve yemlerinin düzenli verilmesi hayatta kalmaları için son derece önemlidir.

Balıklar kadar sevimli olan bir başka evcil hayvan kuşlardır. Birçok evcil türü bulunan kuşların, kafes ortamında rahatlıkla bakıldığı görülmektedir. Üstelik yem ve su dışında herhangi bir ihtiyaçları da bulunmamaktadır.

  • Hamster ve Tavşan

Ev ortamında diğer hayvanlara nazaran görmeye daha az alışkın olunan hayvanlar hamster ve tavşandır. Hamster, küçük ve bir o kadar da hareketli evcil hayvanlardandır. Gündüzleri sakin geceleri hareketli olan bu canlıların yem ve suyu kadar yaşam alanının ısısı da son derece önemlidir. Yaşam süresi 3-4 yıl olan hamsterler, bu süreç içerisinde doğru şekilde bakılmalıdır.

Tavşanlar da kuşlar ve hamsterlar gibi kafes ortamında bakılan canlılardır. Daha büyük ve geniş kafeslere ihtiyacı olan bu canlıları birtakım basit sebzelerle besleyebilmek mümkündür. Bunun yanında kendilerine özel yemlerini de vermek gerekmektedir. Zaman zaman bahçe ve doğaya bırakılması gereken tavşanların dolaşıp enerjilerini atabilmesi önemlidir.

  • Kaplumbağa ve Yılan

Ev ortamında hareketli ve gürültülü olan hayvanlardan hoşlanmayanlar için kimi yılan türleri de arkadaş olarak önerilebilmektedir. Yılanlar birçok kişi için soğukkanlı ve ürkütücü görünse de herkes aynı düşünmez. Yalnızca fanus içerisinde yemleri ve suları ile bakılabilecek olan bu hayvanların, zehirli türlerinin tercih edilmemesi önemlidir.

Ev ortamında sessizce bakabileceğiniz bir başka canlı da kaplumbağalardır. Daha çok küçük su kaplumbağalarının tercih edildiği görülmektedir. Kendilerine özel akvaryumları olan kaplumbağalar, yem ve birkaç sebze ile bakılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here