Ergen Kız Anneleri İçin Öneriler

Birçok anne mükemmel anlaştığı kızları ile ergenlik döneminde hiç beklenmedik sorunlar yaşayabilmektedir. Özellikle kızlarının öfke nöbetleri ve gergin halleri annelerini tedirgin edebilmektedir. 12 yaşına doğru başlayan ergenlik dönemlerinde kızlar huysuz, bencil, asık suratlı, öfkeli ve küstahça davranışlar sergilemeye başlıyor. Tabii ki bu dönemi olgunca ve sorunsuz bir şekilde atlatan kızlarda var. Fakat kızların bu dönemdeki değişimli halleri annelerin zor günler geçirmesine neden olabiliyor. Sizlere bu yazımızda ergen kız anneleri için öneriler sunarak bu dönemde nasıl davranışlar sergilemeniz gerektiği hakkında bilgilerimiz olacak.

  • Annelere düşen en büyük görev bu dönemde kızlarının durumu karşısında savaşçı bir yapı sergilemeleri ve sabırlı olmalarıdır. Kızınızın sizi kendisinden uzaklaştırmasına izin vermeden onunla doğru iletişim kurmaya çalışmalısınız.
  • Kızınız okula giderken ona sarılın, dönüşte onu güler yüzle karşılayıp gününü nasıl geçirdiğini sorun. Geceleri birkaç dakika yanına uzanarak onu sevdiğinizi söyleyin ve öperek sevginizi gösterin.
  • Ergenlik dönemlerinde kızlar ve anneleri arasında yaşanan en büyük problem özgürlüktür. Kızınızın elbette ki kendi kararlarını verme istediği olacaktır. Onu fazla sıkmayın, aksi takdirde onu daha fazla yanlış yapmaya heveslendirirsiniz.
  • Kızınızla haftada en az 1 kez eğlenceli ve keyifli bir zaman geçirmek için vakit ayırın. Kuaföre gidebilirsiniz, onu sinemaya ya da eğlenceli bir mekana götürebilirsiniz.
  • Problemli bir dönemi kolayca aşabilmek istiyorsanız kızınız size bir konuda fikir danıştığında empati yapın. Ona direk olumsuz yorumlarda bulunmayın. Şunu bilmelisiniz ki o daha sizin kadar olgun düşünemiyor. Ona doğruları güzellikle ve dolaylı yollardan anlatmayı deneyin.
  • Kızınız bu dönemde çekici ve seksi görünmek isteyecektir. Makyaj yapmak, topuklu ayakkabı giymek ve kısa giyinmek ona ilgi çekici gelecektir. Fakat bu şekilde erkeklerin ilgisini çekeceğini bilmiyor. Onu fazla kısıtlamadan doğru davranışlar sergilemesini sağlamalısınız.

İyi bir ergen kız annesi olmak istiyorsanız çocuğunuzu farkında olmadan uzaktan uzağa kontrol etmeyi de ihmal etmemelisiniz. Aşırı kısıtlayarak rahatsız etmekten kaçının.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here