En güzel iğne oyası lif örnekleri

iğne oyası lif modelleri

Banyo yaparken ölü deriyi temizlemek için ve bedeni tahriş etmemek için lif kullanılır. Lifler model ve malzeme açısından çok farklıdır. Yün örgüden, tülden, sünger den, balkabağından, keseden ve ipekten olmak üzere çok çeşitli malzemeden yapılmaktadır. En fazla tercih edilen ise yün örgü liflerdir. Hem dokusu yumuşak hem de cildi rahat temizlediğinden oldukça sağlıklıdır. Yün örgü lifler banyo da kullanıldığı gibi eski dönemlerde mutfakta da kullanılmaktaydı. Mutfakta bulaşık bezi olarak kullanılırdı.

Lifler çok amaçlı kullanılabilen eşyalardandır. Banyolarda kullanılır, çeyizlerekonulur ve hediye edilebilir.

Banyo liflerine çok değişik modeller, örneklerle tasarımlar yapılır. Bazen banyo liflerinde tek bir renk kullanılmaz. Birkaç renk birden kullanılabilir. Lif örgü de çok değişik şekiller yapmak mümkündür. Yuvarlak, kare, üçgen, dikdörtgen şekiller, çiçek modelleri, uzun saplı, kısa saplı,  çift cepheli, insan figürlü, hayvan figürlü lifler rahatlıkla yapılabilir.  Lif örneklerinin çeşitliliği kazak ve yelek örneklerinden daha fazladır.

Örgü örmesini seven bayanlar değişik renk ve desende lif örmesini de severler. İnternetin ve el sanatları kurslarının etkisi ile bayanların bu konudaki maharetleri de artmıştır.

Günümüzde iş ortamları, ev hayatı ya da şehir yaşantısı oldukça streslidir. Örgü işleri ile uğraşmak bayanları stresten uzaklaştırır. Bir ürün meydana getirmek kişiyi psikolojik olarak rahatlatır. Ayrıca örgü ile aile bütçesine katkı da sağlanır. Örgü örerek el kasları da gelişmiş olur.

Lif örüleceği zaman ip seçimi de önemlidir. Lif ipleri genelde kalın, orlon, sakallı ip ya da paspas ipi olarak adlandırılır. Lif ipleri sert ve kalın iplerden oluşur.Yün örgü lifler, hem şişle örülür hem de tığla örülür. Lif örmesi oldukça zevklidir.  Tığ ile lif örüleceği zaman beş numara tığ tercih edilmelidir. Şiş ile lif örülecek ise üç buçuk numaradan başlayıp beş, altı ve üst numaralarla örülebilir.

Sitemizde birbirinden güzel lif modellerini ve motiflerini sizler için araştırma yaparak bir araya getirdik. Sitemize bakarak bir fikir oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here