En güzel iğne oyası havlu kenarı örnekleri

igne oyasi ornegi

Havlu kenarları kız çeyizlerinin vazgeçilmezlerindendir.  Havlular çarşıdan alındığı gibi yalın hali ile kız çeyizlerine konulmaz. Havlunun rengine, desenine ve kalitesine gör süslemeler yapılır. Hazır havluların kenarları nakışlı ve desenliolmaktadır. Havulunun kenarına bir örgü yapılacağı zaman bu nakışlardaki ve desenlerdeki renklere göre yapılır.

Havlu kenarları dantelle, fistoyla ya da iğne oyası ile süslenir.  Havlu kenarları yöresel el sanatları ile de işlenebilir. Kastamonu yöresinde yapılan elle bağlama işleri de havlu kenarlarında kullanılmaktadır. Son dönemlerde ise havlu kenarları hazır püsküllü olarak satılmaktadır.  Böyle olan havlu kenarlarınaherhangi bir iş yapmaya gerek yoktur.

Havlu kenarlarının süslenmesi hem havluya değer katar hem de misafirlere verilen değerin göstergesidir.  Türk toplumunda misafir havlularının kenarı muhakkak süslü veya nakışlı olmalıdır.

Genç kızlar dantel örgü öğrendikleri zaman ilk olarak havlu kenarı yaparlar.  Havlu kenarlarının yapımı pratik olduğu için genç kızların ilk yaptığı örneklerdendir.  Genç kızlar birbirlerine havlu kenarı örnekleri de verirler. Günümüzde internetin de etkisiyle birbirinden güzel havlu kenarı örneklerine ulaşmak oldukça kolaydır.

Havlu kenarları her dönem özelliğini korumuştur. Dantel kenarlı havlular mutfakları ve banyoları naif bir biçimde süsler. Günümüze kadar gelen bu adet daha da devam edeceğe benziyor. Çalışan bayanlar da havlu kenarlarına rağbet etmektedir.

Günlük kullanımdaki havluların kenarlarına çabuk ve pratik olan modeller uygulanır. Çeyizlik havlu kenarlarına oldukça ağır ve zor modeller yapılır. Havlu kenarlarına yapılan dantel ve iğne oyaları boncuklarla, kurdelelerle süslenir.

Havlu kenarlarına çiçek motifli desenler, geometrik desenler ve meyve desenli motifler yapılır.

Sizler için göz alıcı ve muhteşem görünümlü havlu kenarları ile ilgili araştırma yaparak sitemizde bir araya getirdik. Sitemizdeki modeller sizlere fikir oluşturabilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here