En güzel çeyizlik iğne oyaları örnekleri

iğne oyası dantel örnekleri

Çeyiz evlenecek kıza yeni kuracağı eve maddi katkı sağlamak için kızın ailesi tarafından hazırlanan el emeği, göz nuru eşyalardır. Çeyizlerin hazırlanması uzun yıllar alır. Kız çocuğu dünyaya gelir gelmez annesi tarafından geleceğe dönük olarak örgü işleri yapılmaya başlanır.

Gelin olacak kızın çeyizinin güzel olması toplumda büyük bir itibar sağlar. Yastıklar, yorganlar, çarşaflar, havlular, masa örtüleri, mutfak perdeleri ve banyo takımları hepsi el emeği yapılır. Kız annesi, kızı küçükken çeyiz işlerine başlar. Kız büyüyüp belli bir yaşa geldikten sonra çeyizin devamını getirir. Masa örtüleri, yatak örtüleri, yastık kenarları, havlu kenarları, yazma kenarları, güneşlik kenarları dantelden yapılır.  Çeyize patik, yelek, hırka ve lifler de konulur. Patikler birbirinden güzel renk ve desenle bir araya getirilir. Bütün örgü işleri özenle seçilir. Çeyize konulacak örgülerin zor, zarif, naif ve göz alıcı modellerolmasına dikkat edilir.

Sadece gelin olacak kız için örgüler örülmez. Kızın gelin gideceği aile fertlerine de el emeği göz nuru hediyeler verilir. Kayın valideye, kayın pedere, eltilere ve görümcelere hediyeler götürür. Kayınvalide ve kayın pedere verilen hediye dahaağır bir örgü ile yapılır.

Yatak ve çarşaf kenarlarına kanaviçeler işlendiği gibi danteller de geçirilir. Masanın üzerindeki örtü dantelden örülür. Ayrıca vitrin takımları da beraberinde örülmektedir. Hatta bazı bayanlar bir takım değil iki takım masa örtüsü örer.

Çeyizlik pike takımları ise ya dantel ya da iğne oyası ile yapılır. Çarşaf, pike ve yastıklar ayrı ayrı süslenmektedir. Yatak odalarına dantel örtüler serilir.

Mutfak takımları ise hem dantel hem de nakış işleri ile yapılmaktadır. Bazı bayanlar mutfak perdelerini dantel örmeyi tercih ederler. Hem mutfak havluları hem de banyo havluları dantel, iğne oyası ya da sim işi ile süslenir.

Sitemizde sizler için çeyizlik örgü işlerini araştırıp birbirinden güzel örnekleri bir araya getirdik.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here