Emzirmenin Bebeğin Zekasına Bir Yararı Var Mı?

Anne sütünün bebekler için çok yararlı olduğunu neredeyse hepimiz biliyoruz. Ancak emzirmenin bebeğin zekasına yararı var mı diye merak ediyoruz. Bunun cevabını sizler için araştırdık.

Emzirmenin bebeğin zekasına yararı ve anne sütünün etkilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Araştırmalara göre bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren bu durumun aslında bebeğin zeka gelişimi üzerinde de olumlu bir rol oynuyor. Araştırmalarda her zaman aynı sonuçlar ortaya konmasa da ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmenin ve bunun dışında dokuz ay da anne sütü ağırlıklı beslenmenin bebeklerin zekasını olumlu etkilediğini gösteriyor.

Bu konuşa ilgili kesin bir kanıt yok ne yazık ki, anne sütü ve emzirmenin bebeğin zekasına yararı olup olmadığı hakkında kesin kanıtlar ortaya koyulamamış. Çünkü araştırmalar kendileriyle çelişkili durumlar oraya çıkarıyor. Bazı araştırmalarda anne sütünün bebeğin zekasını geliştirdiği saptanırken bazı araştırmalar da anne sütü ya da emzirmenin bebeğin zekasıyla hiçbir ilgisi olmadığı gözlemleniyor.

Genel kanılara bakılırsa da anne sütü bebek üzerinde oldukça etkili ve anne sütü ile beslenen bebeklerin daha zeki olacaklara kesin gözüyle bakılıyor. Bunu ispatlayan ve bunun tersini ispatlayan birçok araştırma da bulunuyor. Bu duruma bakılırsa demek ki bazı bebeklerin zeka gelişimi anne sütüyle sağlanıyor ancak bazılarında ise hiçbir etki yaratmıyor.

Bu araştırmalarda kesin olacak bir sonuç var ki anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemi için oldukça etkili. Bağışıklık sistemi büyük oranda anne sütü ile güçleniyor. Bebeğin zeka gelişimi için ise anne sütü dışında beslenmenin rolü oldukça çok. Bebeğin zekasını ne etkiliyor diye merak ederseniz, genetik faktörle oldukça önemli bir yer tutuyor. Genelde bebekler zekasını annelerinden alır ve annenin genetiği bu konuda önemlidir.

Emzirmenin Bebeğin Zekasına Bir Yararı Var  mı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here